CHP'li İnce: "Mart 2012 bir Karlofça'dır"

CHP'li İnce: "Mart 2012 bir Karlofça'dır"
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, CHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı yaptı...

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 4+4+4 olarak bilinen, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran yasaya ilişkin, “On yıldır Türkiye Cumhuriyetinin altına dinamit yerleştiriyorlardı. Artık bu kanunla birlikte dinamitin fitilini ateşlediler. Osmanlı 1920’de değil, 1699’da Karlofça’da yıkılmıştır. Laik Türkiye Cumhuriyeti için de Mart 2012 bir Karlofça’dır” dedi.

İnce, CHP Genel Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında, hükümetin doğalgaza yaptığı yüzde 18.72, elektriğe yaptığı yüzde 9.2’lik zamlara tepki gösterdi. İnce, “1 Nisan Dünya Şaka Günü, eğer dün size deselerdi ki doğalgaza yüzde 18.72, elektriğe yaptığı yüzde 9.2 zam yapılacak, ‘bu bir şaka mı’ derdiniz, ya da ‘bugün 31 Mart değil de 1 Nisan mı acaba, günleri mi şaşardım?’ derdiniz. Şakaydı gerçek oldu. İleri demokrasimiz var biliyorsunuz, AKP ile birlikte, ileri demokrasiden sonra ileri ekonomimiz de oldu. AKP mecliste milletvekillerine, sokakta, meydanlarda öğrencilere, memurlara, öğretmenlere saldırırken, çocuklarımızın geleceğini karartırken, meğer ‘cambaza bak cambaza’ yapıyormuş” diye konuştu.

“RECEP USTA ARTIK HARAM VE ZAMLA ANILIR OLDU”

AKP’nin derdiğinin din, iman olmadığını, AKP’nin derdinin zam ve haram olduğunu ifade eden İnce, “4+4+4 Kanununda 20 milyar dolar yolsuzluk yapacaklar, haram yiyecekler demiştik. Çocuklarımızın, onlara verilecek bilgisayarlar üzerinden yolsuzluk planlıyorlar demiştik. Kamu İhale Kanunun dışına çıkartıyorlar, burada büyük rant, haram var demiştik. 20 milyar doları işte dün itibariyle vatandaşın cebinden almaya başladılar. Yani Recep Usta artık haram ve zamla anılır oldu. Sloganı da herhalde şöyle olacaktır; ‘Durmak yok, yolmaya devam’” diye konuştu.

“EY AZİZ MİLLETİM KALDIR BAŞINI DELİKSİZ UYKULARDAN ARTIK, MEMLEKET BATIYOR”

İnce, “büyük kazık” olarak nitelediği bu zamları, Anadolu Ajansı'nın ‘elektriğe ve doğalgaza fiyat düzenlemesi’ olarak servis etmesine de tepki gösterirken, “Bunlar artık perdeyi yırtmışlar, utanma kalmamış artık, bu nasıl bir ajans, bu nasıl bir bilgi, bu nasıl gazetecilik” dedi.
İnce vatandaşlara seslenerek, “Milletimize sözümüz şudur, diyorum ki; ‘Ey aziz milletim kaldır başını deliksiz uykulardan artık, memleket batıyor, memleket yanıyor, memleket satılıyor. Bu AKP, aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır, tanı bunları, tanıt bunları, hesap sor bunlardan. Her şeyi sattılar, her şeyi özelleştirdiler, sırada vatandaşın cebi kaldı. Artık cebinize saldıracaklar, dikkatli olun, bunları engelleyin, söz sırası sizdedir değerli vatandaşlarım” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANI, BAKARSIN BİR KEZ OLSUN LAİK TÜRKİYE’NİN CUMHURBAŞKANI OLDUĞUNU HATIRLAR”

Basın mensuplarının soruları da yanıtlayan İnce, 4+4+4 olarak bilinen İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu’na ilişkin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den sürpriz bir veto beklentilerinin olup olmadığı konusunda, “Şu ana kadar bizi hiç yanıltmadı Sayın Cumhurbaşkanı, ama bakarsın bir kez olsun laik Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlayıverir. Bugün 1 Nisan, bizi şaşırtabilir, hiç umudum yok ama bakarsın olur” değerlendirmesinde bulundu.

“BU KANUNLA BİRLİKTE DİNAMİTİN FİTİLİNİ ATEŞLEDİLER”

İnce, Cumhurbaşkanından veto gelmesi durumunda yasayı ne zaman Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerine ilişkin soru üzerine de, Cumhurbaşkanının tavrını görmeden bunu söylemenin doğru olamayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Ama şunu söyleyebilirim; on yıldır Türkiye Cumhuriyetinin altına dinamit yerleştiriyorlardı. Artık bu kanunla birlikte dinamitin fitilini ateşlediler. Osmanlı 1920’de yıkılmamıştır, Osmanlı 1699’da Karlofça’da yıkılmıştır. 1699’dan 1920’lere kadar yaşamıştır işte bir süre. Ama asıl yıkım 1699’dur. Laik Türkiye Cumhuriyeti için de Mart 2012 bir Karlofça’dır.”

“28 ŞUBAT’IN DEĞİL, 29 EKİM 1923’ÜN RÖVANŞI”

İnce, Başbakan Recep Erdoğan’ın 8 yıllık kesintisiz eğitimin bir darbe ürünü olduğuna yönelik değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine de, “Kitap okumayan, kitap özeti okuyan bir Başbakandan, son cehalet örneğidir bu. 1950’lerden bu yana Türkiye Cumhuriyeti 8 yıllık kesintisiz eğitimi tartışmıştır; 60’lı yıllarda yasa düzenlemelerine girişmiş, 70’li yıllarda 16 ilde 20 okulda pilot uygulama yapılmıştır. Bunun 28 Şubat’la bir ilgisi yok. 28 Şubat’ın rövanşı değildir bu, 29 Ekim 1923’ün rövanşıdır” diye konuştu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com