CHP'li kadınlar daha fazla temsil hakkı istiyor

CHP'li kadınlar daha fazla temsil hakkı istiyor
CHP Kadın Kolları yaklaşan tüzük kurultayı öncesi ''yüzde 25'' olan kadın kotası uygulamasının ''en az yüzde 33'' olarak düzenlenmesini istiyor

CHP Kadın Kollarının yayın organı olan ''Kadın Bülteni''nin şubat sayısı yayımlandı. Eğitim, sağlık, kadına yönelik şiddet gibi konuların işlendiği sayıda, yaklaşan tüzük kurultayı öncesi, ''CHP'li kadınların daha fazla temsil talebi'' de dile getiriliyor. Bültenin ilk sayfasında yer alan ''Her düzlemde en az yüzde 33 kadın'' başlıklı yazıda, CHP üyelerinin yüzde 30'luk bölümünün kadınlardan oluştuğuna vurgu yapılıyor.

Bu oranın yaklaşık 300 bin kişilik büyük bir kütleyi oluşturduğu belirtilen yazıda, şu görüşlere yer veriliyor: ''CHP çalışmalarında kadınların nasıl temel bir işlev üstlendikleri ve oldukça zorlu koşullarda bunun üstesinden gelmeyi nasıl başardıkları, çeşitli toplantılarda çarpıcı örneklerle ve şükran duygularıyla pek çok kez dile getirildi.

Şimdi, 2012 yılında parti örgütümüz ve yan kollar, birbirini izleyen kongre ve kurultay şölenleri zamanının tam ortasında bulunuyor. Kurultaylarımızdan biri, 16. Olağanüstü Kurultay, 26 Şubat 2012 günü tüzük değişiklikleri için toplanacak. CHP Kadın Kolları, tüzük değişikliği çalışmaları boyunca süreci yakından izledi. Görüşlerini, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bir araya gelen CHP Gençlik Kadın Merkez Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı'nda sundu ve tartışmaya açtı. Üç MYK toplantısında üzerinde oldukça geniş konuşulan konulardan birisi, kadın saklıpayının (cinsiyet kotasının) en az yüzde 33 olarak belirlenmesi oldu.''

"YÜZDE 25 UYGULAMASI ARTIK ÖZENDİRİ OLMAKTAN ÇIKTI"
Yazıda, bilimsel gerçeklerin, bir toplulukta herhangi bir grubun kendisini duyurabilmesi için en az üçte birlik varlığa ya da temsil gücüne sahip olması gerektiğini ortaya koyduğu belirtiliyor. Parti üyeliği toplamında yüzde 30'a ulaşmış kadın üye oranının bir gerçek olduğu ifade edilen yazıda ülkemiz nüfusunun üçte ikilik kısmını barındıran 200 ilçede kadın üye oranının yüzde 26 ile 47 arasında gerçekleştiği bildiriliyor.

''CHP kadın üye varlığı, en az yüzde 25 kota uygulamasını artık özendirici önlem olmaktan çıkarmış bulunuyor'' denilen yazıda, ''Üye yapımızda kadınların sayısal ve niteliksel güçleri açık olarak yüksektir. Ancak bu gücün parti yönetim kademelerinde, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri ile belediye başkanlıklarında, kongre delegeleri ile önseçim delegeleri seçimlerinde sonuçlara olması gerektiği gibi yansıdığını söylemek güçtür'' ifadelerine yer veriliyor.

"SADECE 2 İL BAŞKANI KADIN"
81 il başkanlığından yalnızca 2'sinin, 957 ilçe başkanlığından da yalnızca 21'inin kadın olduğu bildirilen yazıda belediye başkanlıkları sandalyelerinde de yalnızca 6 CHP'li kadın belediye başkanı olduğu kaydediliyor.

Türkiye'nin şimdi, kadın gücüne ve kadın iradesine her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu ileri sürülen yazıda, şunlar kaydediliyor: ''Ülkemizin öncü gücü CHP'nin, kendi çatısı altında topladığı çok sayıdaki yürekli ve yetenekli kadını yönetim ve temsil görevlerine getirerek, ilerici ve güçlü Türkiye hedefine çok daha hızlı varacağına inanıyoruz.

Bizler, CHP üyesi kadınlar, Kadın Kolları bünyesinde daha örgütlü ve daha etkili çalışabilmek için, kendi yöneticilerimizi belirleyeceğimiz 11. Kadın Kurultayı'na hazırlanıyoruz. Aynı zamanda mahallelerde başlamış olan delege seçimlerinde var gücümüzle çaba gösteriyoruz. 26 Şubat'ta tüzük değişikliği için yapılacak Olağanüstü Kurultaya da tüzük hükümleri önerilerimizle destek veriyoruz. Ve bizler de 16. Olağanüstü Kurultay çalışanlarından, kadınları siyasete daha çok özendirip siyaseti daha çok yükseltecek olan en az yüzde 33 kadın saklıpayı (cinsiyet kotası) hedefimize destek bekliyoruz.''(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com