CHP'li Kadınlardan, Genel Merkez'e Zehir Zemberek Eleştiriler...

CHP'li Kadınlardan, Genel Merkez'e Zehir Zemberek Eleştiriler...
CHP'nin kadın kolları üyeleri, yöneticileri ve seçimlerde görev alan aday adayları, Ankara'da iki gün süren eşgüdüm toplantısı yaptı. Toplantıda kadınlar seçim sonuçlarını değerlendirdi, partiye ilişkin eleştiri ve beklentileri dile getirdi.

ÖZEL | SANSÜRSÜZHABER

SÖZLERİNİ SAKINMADILAR!

Birçok ilin kadın kolları başkanı kürsüye çıkarak yerel seçimler sırasında yaşadıkları sorunları anlattı. Adayların belirlenmesi sürecindeki sıkıntıları dile getirdi. Özellikle de parti yönetimine, adayları belirleyen komisyona ve bazıları da illerinde gösterilen adaylarla, il başkanlarına ağır eleştiriler yöneltti. 

KADINLARA VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Öne çıkan eleştiriler ise kadın adayların seçilecek yerlere konulmaması, kadınlara verilen sözlerin tutulmaması ve Genel Merkez'den yeterli maddi ve manevi destek görememek oldu.
Konuşmacı il başkanları kendilerine ayrılan yüzde 5 oranındaki bütçenin sadece kağıtta kaldığını, buna ulaşamadıklarını söyledi. 

ERKEK EGEMEN CHP SİSTEMİ İLE MÜCADELE EDECEĞİZ!

Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan'ın konuşması, örgütleri kadınlardan büyük destek aldı. Partideki erkek ağırlığından şikayet eden Dokuzcan, "Erkek egemen CHP sisteminin, son bulması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. " diye konuştu. 

TEK TEK KÜRSÜYE ÇIKTILAR, ÇOK SERT KONUŞTULAR

Kürsüye çıkan kadınlar sözlerini sakınmadı...

Tokat İl Kadın Kolları Başkanı, aday belirleme sürecinden şikayet etti. "Merak etmeyin adayımız çok dendi ama, zor bela son anda aday bulundu, o aday da öğlene kadar ofisinde işleri ile uğraşırken, seçim çalışmaları için ancak öğleden sonra dışarı çıktı." dedi. Sürekli kadın kollarından çalışma beklenmesinden şikayet eden Tokat Kadın Kolları Başkanı, Cep telefonlarına gelen bir mesajin da kendilerini çok üzdüğünü dile getirdi. 

MESAJLA KILIK KIYAFET UYARISINA TEPKİ 

"En çok cep telefonlarına gönderilen bir mesajla, 'çalışmaya gelecek kadınlara kılık kıyafetlerine dikkat etmesi' uyarısına üzüldük. Biz CHP'liyiz nasıl giyineceğimizi biliriz, bunun mesaj yoluyla iletilmesi kadınlarda büyük rahatsızlık yarattı." serzenişinde bulundu.

RİZE'DE ERKEKLER, KADINLARI YALNIZ BIRAKTI

Rize İl Kadın Kolları Başkanı ise , Tayyip Erdoğan'ın memleketinde çalışmanın çok zor olduğunu söyledi. "Adayınız nasılsa kadın, gidin kadınlar siz çalışın denildi. Gittiğimiz her yerde, 'kadından aday mı olur!' diye tepki gösterildi. " sözleriyle, çalışmalar sırasında yalnız bırakıldıklarından şikayet etti. 

"SP ADAYI BEKAROĞLU OYLARIMIZI BÖLDÜ" İDDİASI

Toplantıda ayrıca, Rize'de Saadet Partisi'nin, CHP oylarını yanlış bilgiler yayarak böldüğü öne sürüldü. Kadınlar, "oylarımızın çoğunu SP adayı Mehmet Bekaroğlu aldı. Çünkü her gittiği yerde, 'biz CHP ile anlaştık, oyları bize vereceksiniz ' dedi.  İl Başkanımız'ın yalanlamasına karşın, bu algıyı kiraladık. Bu algıyı AKP'nin yarattığını ve Bekaroğlu'nun CHP oylarını bölmek için aday gösterildiğini düşünüyoruz. ' dediler. 

TAPE'LER TERS TEPTİ

Rize'deki CHP mitingde, AKP'liler ile  yaşanan kavgayı da hatırlatan kadınlar, "biz burada  tape'lerin dinletilmesinin sorun olacağını biliyorduk ama bizi dinlemediler... Polis barikatı arkasında büyük bir  kalabalık birikti ve mitinge gelenlere saldırıları. Yine biz zor dumuda kaldık" diye konuştu. 

MERSİN NASIL KAYBEDİLDİ?

Mersin Kadın Kolları Başkanı ise Macit Özcan'ın örgüt tarafından istememesine rağmen, yine de aday gösterilmesinin seçimin kaybedilmesine neden olduğunu anlattı. İl Örgütü'nün çok kez bu durumu Genel Merkez'e iletmesine karşın, dikkate alınmadıklarının altını çizdi.
"Mersin'de CHP'lilerin bir bölümü, Macit Özcan'ın adaylığına tepki olarak MHP'ye oy verdi. Eğer Macit Özcan'dan başka aday gösterilseydi, burayı açık farkla kazandırdık" dedi.

Kadın Kolları İl Başkanları'nın hemen hepsi parasızlık, ilgisizlik ve sürekli  kadınların çalışmasının beklendiği eleştirilerini dile getirdi. "CHP'yi kadınlar iktidara getirsin deniyor ama kadınlara adaylık, seçilecek yer, eşit temsil konusunda erkeklerle aynı haklar tanınmıyor, hatta kotaya bile uyulmuyor. Bazı yerlerde kadınlar sırf laf olsun diye listelere konuluyor. " ifadeleri sık sık tekrarlandı. 

GENEL MERKEZ YOL GÖSTERSİN

Toplantıda, Genel Merkez'den en önemli beklenti olarak, önümüzdeki seçimlere yönelik "yol gösterilmesi" isteği dile getirildi.  Kitlelerin, özellikle de kadınların Başbakan Erdoğan'ı çok desteklediği, Erdoğan'a çok büyük sevgi gösterildiği ve bunun nedenlerinin ortaya çıkarılması gerektiğinin altı çizildi. Seçim kampanyasının genel olarak yolsuzluklar, Tape'ler, Erdoğan ve hırsızlıklar üzerine kurulmasının da AKP'lileri iyice radikalleştirdiği ve Erdoğan'a daha çok destek olunmasına neden olduğuna vurgu yapıldı. Yolsuzluklara inanmayan bir kitlenin varlığından söz eden kadın kolları temsilcileri, "Artık bu insanların arasına gidip ne söyleyeceğimizi bilmiyoruz, anlattığımız yolsuzluklara da 'hayır onlar komplo!' diyorlar. Fikirlerini nasıl değiştirebiliriz, Partinin psikologlara, sosyologlara sormasını ve bize çalışma yöntemleri konusunda  bilgi verilmesini istiyoruz. " talebini dile getirdi. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com