CHP’li Kamer Genç ateş püskürdü

CHP’li Kamer Genç ateş püskürdü
Milli Eğitim Bakanlığı özel öğretim kurumları ile ilgili 9 yönetmeliği içeren mevzuatı sadeleştirerek tek bir yönetmelik hazırladı. Atatürk köşeleri zorunluluğunun kaldırılmasını da içeren yeni yönetmeliğe bir tepki de CHP’li Kamer Genç’ten geldi.

Sansursuzhaber/OZELMilli Eğitim Bakanlığı yeni yönetmelikle tam 9 tane yönetmeliği yürürlükten kaldırarak mevzuatta sadeleştirme yaptı. Yürürlükten kaldırılanlar arasında yer alan 2011 tarihli Özel Okullar Çerçeve Yönetmeliği’nde “okulun amacı” başlığı altında, “Millî Eğitim Temel Yasası’nda belirtilen Türk millî eğitiminin amaç ve ilkeleri doğrultusunda öğrencileri, Atatürk inkılâp ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk milletinin millî, ahlâkî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış hâline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek ve ilgi, yetenek ve başarılarına göre hayata, iş alanlarına, üst öğretime ve mesleğe hazırlamaktır” ifadeleri sadeleştirme adı altında yeni yönetmelikten çıkarıldı. Tepki çeken konuyu CHP’li Kamer Genç  Sansursuzhaber.com’a değerlendirdi.

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel okullar için yeni uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?Artık Atatürk köşeleri zorunlu değil. Okullarda Atatürk unutturulmaya mı çalışılıyor?

“Her ülkenin ayakta kalabilmesi için milli değerlerinin olması lazım. Bu milli değerlerin çağdaş, ilerici, bilime ve akla dayalı milli değerler olması lazım. Bir felsefesi olması lazım. Tayyip Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanlığı’na getirdiği kişinin beyanatları var. Artık Türkiye’yi bir ‘din devleti’ne dönüştürmek gerektiği yönünde düşünceleri var. Daha da ileri düşünceleri var. Atatürk Türkiye’nin kurucusu yüce bir devrimci. O’nun eserlerini, ilkelerini, ideolojisini yok etmedikçe Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak mümkün değil. Onun için bunların hedefinde Atatürk’ün kurduğu bu devleti yok etmek. Atatürk’ü yok etmek için gençleri, çocukları da yaşam hayatında yok etmek istiyorlar. Bu ileride kurmak istedikleri yeni bir devletin hedefine ulaşmak için başvurdukları metodlardır. Bunlar çok tehlikeli. Affedilecek olaylar değil ama güç bunların elinde olduğu için şu anda kimse bir şey demiyor. Daha doğrusu Türkiye’de bir korku imparatorluğu yaratılmış. Ben bunun başarıya ulaşacağına inanamıyorum. “

‘Dindar nesil’ yetiştirmek adına atılmış bir adım diyebilir miyiz?

“Tabi ki. Amaçları devleti din devletine dönüştürmek. Onları kaldıracaklar yerine bir takım tarikat, cemaat mensubu kişilerin fotoğraflarını asacaklar. Onların ağzından çıkan bir takım lafları asacaklar. Türkiye Cumhuriyeti’ni temel kuruluş felsefesinden saptıracaklar. “

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com