CHP’li Kart: "Kaygılarımız zirve yaptı"

CHP’li Kart: "Kaygılarımız zirve yaptı"
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis Başkanı’nın başkanlığında sürdürülen Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının sürdürülebilirliği ve sıhhati konusunda çok ciddi kaygıları olduğunu ve bu kaygıların giderek zirve yaptığını söyledi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusu hakkında bilgi verdi.

Kart, suç duyurusunda; Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Hukuk Müşaviri Nadir Aksoy, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı avukatı Ayfer Dimli hakkında görevi kötüye kullanmak suretiyle; suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, suçluyu kayırma ve Türk Ceza Kanununun 257, 281, 282, 283. maddelerine muhalefet ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

“BAŞBAKAN HAKKINDA DA SUÇ DUYURUSU YAPACAĞIZ”

Kart, şöyle dedi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı hakkında, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan hakkında, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hakkında, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında da yine aynı suç maddeleriyle suç duyurularımızı yapacağız.”

“MECLİS BAŞKANI AĞIR BİR VEBAL ALTINDADIR”

Meclis Başkanı’nın, 4+4+4 teklifini Genel Kurula havale ettiğini hatırlatan Kart, “Vahim olan şu. Sayın Meclis Başkanı 'ben çok uğraştım' diyor. 'Taraflardan hepsini memnun edemem ki' diyor. Anlaşılıyor ki taraflardan birini memnun etme noktasında tercihini siyasi iktidardan yana kullanmaya karar vermiş Sayın Meclis Başkanı. Kabul edilemez olun şu; Meclis Başkanı olarak hiç kimseyi memnun etmek bir sorumluluğun içinde olamazsınız.

Meclis Başkanı tarihi sorumluluğunun gereğini yapmamıştır. Ağır bir vebal altındadır” diyerek tepkisini gösterdi.

Kart, Meclis Başkanı’nın başkanlığında sürdürülen Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının sürdürülebilirliği ve sıhhati konusunda çok ciddi kaygıları olduğunu ve bu kaygıların giderek zirve yaptığını söyledi. Kart, şöyle devam etti:

“Ve bu süreci Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının sürecini çok büyük ölçüde tahrip ettiğini ifade etmek istiyoruz. Biz Türkiye’nin demokratikleşme ihtiyacı anlamında samimi bir şekilde yapıcı bir şekilde ama Meclis Başkanı’nın ve AKP’nin birlikteliğini ve tutarsızlıklarını da kayıtlara intikal ettirerek halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz.”

“Genel Kurul’daki görüşmelerin ardından CHP’den Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan çekilme gibi bir adım gelebilir mi?” sorusuna da Kart, şu yanıtı verdi:

“O konuda karar anlamında bir değerlendirme yapmıyorum, yapmam. O benim yetkimi, sıfatımı aşan bir konudur ama endişelerimi ifade ediyorum. Bundan sonraki süreç Genel Başkan’ın, Genel Merkez’in değerlendireceği bir süreçtir ama bu anlamda ciddi kaygılarımızın bulunduğunu ifade ediyoruz ve bu kaygılarımızın giderek tırmandığını ifade ediyoruz. Meclis Başkanı da bu ve benzeri uygulamalarla hükümettin yarattığı tabloya bu anlamda katkı sağlamıştır.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com