CHP’li kart: Kayseri’de savcı delilleri kararttı

CHP’li kart: Kayseri’de savcı delilleri kararttı
CHP’li Atilla Kart, Kayseri Büyükşehir Beledeyisi'ndeki yolsuzluk iddiaları ilgi olarak, savcının delilleri kararttığını söyledi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Kayseri’de yargı adına, siyaset adına bir utanç yaşandığını iddia ederek, “Adalet Bakanlığının ağır baskı ve müdahalesi sonucunda savcılık rüşvet ve irtikap ile ilgili tespitlerinde ve işlemlerinde kısmen geri adım atmıştır. Bu savcının kendi evrakında sahtecilik yapmasıdır. Tahribat yapmasıdır, delilleri karartmasıdır” dedi.

KAYSERİ'DE NELER OLUYOR!

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu TBMM’de, “Kayseri’de neler oluyor” konulu basın toplantısı düzenledi. Kart, şöyle dedi:

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı; 10 trilyon bedelli senet ve bağlantıları (Savcı Zekeriya Öz’ün Silivri bağlantılı soruşturma esnasında, şüphelilerde bulduğu ve 1 yıl süreyle muhafaza ederek aslında suç delillerini kararttığı olay), LPG istasyonlarıyla ilgili bulgular, Kayseri 1. İdare Mahkemesi kararındaki Bilirkişi Raporlarını gözönüne alarak yeniden soruşturma yapmaya başlamıştır.Savcılık, konuyu rüşvet – irtikap suçlarıyla, görevi kötüye kullanma suçları yönünden 2’li bir ayrıma tabi tutmuştur.

Savcılık makamının rüşvet, irtikap, suiistimal bulgularını tespit ettiği halde bu kamu görevlilerinin açığa alınması, görevden uzaklaştırılması süreçlerini neden başlatmadığını soran Kart, şöyle dedi:

3 savcıdan oluşan bir savcılık makamı, hangi ağır baskı ve müdahaleler sebebiyle kendi kararını inkar eder, görmezden gelir? Öyle anlaşılıyor ki, savcıların kısmen de olsa dava açma aşamasına gelmesi hükümeti öfkelendirmiştir. Adalet Bakanlığı bu durumu kabullenememiştir. Adalet Bakanlığının bu yöndeki ağır baskı ve müdahalesi sonucunda savcılık rüşvet ve irtikap ile ilgili tespitlerinde ve işlemlerinde kısmen geri adım atmıştır.

Bir soru üzerine Kart, “Bu meslek onurunun ayaklar altına alınması. Bu savcının kendi evrakında sahtecilik yapması. Tahribat yapması, delilleri karartmasıdır. Artık tamamen ortadan kaldırmaya utandılar” dedi.

“BAŞBAKAN YALAN SÖYLÜYOR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kayseri ile ilgili sözlerini hatırlatan Kart, "Başbakan bir saat kadar evvel yaptığı açıklamada, Kayseri’yle ilgili Savcılık başvuruları hakkında, '…Savcılık başvuruların hepsini geri çevirdi, reddetti, tersledi' demiştir. Oysa, rüşvetle ilgili skandal ve rezalet bir tarafa, mevcut tablo içinde irtikap ve suiistimal suçlarından onlarca olaydan dolayı iddianame aşamasına gelen bulguların bulunduğu ortadadır. Bu durumda, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının yalan söylediği açık değil midir? Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına yalan söylemek yakışır mı” şeklinde konuştu.

Sayın Başbakan bu ilişkileri ne zamana kadar himaye edeceksiniz” diye soran Kart, “Sayın Cumhurbaşkanı kefil olduğuna göre, hangi sebeple bu ilişkilere muttali olmuştur” dedi.

CHP SUÇ DUYURUSUDA BULUNACAK

Bazı savcılar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarına işaret eden Kart, “En başta, mesleklerinin onur ve vakarını ayaklar altına alan ve aslında artık 'Hükümetin ajanı' konumuna gelen Cumhuriyet savcıları hakkında suç duyurusunda bulunacak ve konuyu ayrıca yasama denetimi sürecinde de kararlılıkla takip edeceğiz” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI’NA ÇAĞRI

İçişleri Bakanı’na çağrıda bulunan Kulkuloğlu da, “Bütün gizlenmesine rağmen elde edilen savcılık soruşturma dosyasına giren deliler bu soruşturmanın devamını sağlamaktadır. Muhtelemelen iddianameye gitmek zorundadır, bütün karartmalara rağmen. İçişleri Bakanına çağrımız var. Derhal bu kamu görevlilerini görevden el çektirmeleri gerekir” dedi.

Atilla Kart ise, “Bu başvuruyu yapacağız” diye konuştu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com