CHP'li Kart'tan Ergin'e Soru Önergesi

CHP'li Kart'tan Ergin'e Soru Önergesi
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, "Yasa ve Anayasa'nın açık ve amir hükümlerine rağmen Prof. Dr. Bülent Çiçekli'nin HSYK üyeliği neden sürdürülmektedir?" diye sordu.

ANKARA (ANKA)-CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığı'na, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Anayasa'nın 159/6. maddesi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununun 35/a maddelerine göre; HSYK'nın, Adalet Bakanı ve Müsteşar dışındaki asıl üyelerinin, görevlerinin devamı süresince kanunda belirtilenler dışında görev alamayacağını, kazanç getirici faaliyetlerde bulunamayacağını ifade eden Kart, şöyle dedi:

"Anayasa ve kanunun açık ve amir hükümlerine rağmen, HSYK üyesi Prof. Dr Bülent Çiçekli, Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kuruluna seçilmiş, seçildiği günden bu yana da Akademi kontenjanından hakim ve savcı adaylığı Mülakat Komisyonu'na katılmış, yapılmakta olan mülakatlara da katılmaya devam etmektedir. Hakimlik ve yargıçlık sınavlarını sıhhatini etkileyen bu ihlaller bizzat Adalet Bakanı ve HSYK tarafından yapılmıştır."

"Keyfiliğin, cüretkarlığın Adalet Bakanlığı ve HSYK bünyesindeki hukukçular ve yargıçlar eliyle olağan hale getirildiği bir dönem artık Türkiye'de yaşanmaktadır" diyen Kart, şu soruları yöneltti:

"Yasa ve Anayasa'nın açık ve amir hükümlerine rağmen Prof. Dr. Bülent Çiçekli'nin HSYK üyeliği neden sürdürülmektedir? Görev ve yetkinin organize bir şekilde kötüye kullanılması pahasına bu ihlale neden göz yumulmaktadır?

Hakkında şaibe bulunan hakimlik ve savcılık sınavlarının sıhhatini daha da tartışılır hale getiren bu ihlallerden dolayı sorumluluğun doğrudan ve birinci derecede size ait olduğu göz önüne alındığında, erdemli ve etik bir davranış içine girebilecek misiniz?
Bu sorumluluk anlayışı ve özgüvene sahip misiniz?

Prof Dr. Bülent Çiçekli'nin haksız kazançlarının tazmin ve iadesini gerçekleştirecek misiniz?"


Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com