CHP’li Kesimoğlu Erdoğan’a Stratfor’u sordu

CHP’li Kesimoğlu Erdoğan’a Stratfor’u sordu
CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın’ın Stratfor ile kurduğu ilişkiler ne zaman başlamıştır, mahiyeti nedir? Bu ilişkilerden maddi bir karşılık sağlamış mıdır?” diye sord

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
“Taraf Gazetesi’nde son günlerde ‘WikiLeaks Türkiye Dosyası’ adı altında, ABD kökenli Stratfor isimli kuruluşun Türkiye ile ilgili rapor ve kurum içi yazışmaları yayınlanmaktadır” diyen Kesimoğlu, şu soruları yöneltti:

“Stratfor yetkililerinin bazı Başbakanlık görevlileri ile yakın ilişki kurduğu, kaynak olarak yararlandığı, çeşitli konularda bilgilerine başvurduğu veya taleplerde bulunduğundan, Taraf gazetesinin yayınlarından önce bilginiz olmuş mudur? Konu bilginiz dahilinde ise, tutumunuz ne olmuştur?

Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın’ın Stratfor ile kurduğu ilişkiler ne zaman başlamıştır, mahiyeti nedir? Bu ilişkilerden maddi bir karşılık sağlamış mıdır?

Stratfor kurucusu George Friedman’ın samimi bir üslupla İbrahim Kalın’a yazdığı 1 Eylül 2010 tarihli e-posta’da Kalın’dan ‘Fethullah Gülen hareketine bir düşmanlığı bulunmadığını iletmesi için ve ilişkilerini düzeltmek konusunda yardımını istemesi’, İbrahim Kalın’ın ise 3 Eylül 2010 tarihli cevabında ‘En iyisi Fethullah Gülen’in kendisine ulaşmak ama bu külfetli olabilir’ diyerek Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile irtibat kurmalarını ve tanıştırmayı önermesi konusunda ne düşünmektesiniz?

ABD merkezli bir kuruluş ile bir cemaat arasında arabuluculuk yapmak, Başbakanlık Başdanışmanı'nın görevleri arasında mıdır?

Stratfor yazışma ve raporlarında, maaşlı kaynakları ve danışmanınız olarak adı geçen Faruk Demir Başbakanlık’ta görev yapmış mıdır? Yapmışsa, hangi tarihler arasında ve ne tür bir görev üstlenmiştir?
Stratfor’un Türkiye’ye yönelik çalışmaları, bu amaçla kurduğu ilişki ve kaynak ağı, Türkiye ile ilgili raporlarının hangi kuruluşlara servis edildiği konularının araştırılması için ilgili birimlere talimatınız olmuş mudur ya da talimat vermeyi düşünmekte misiniz? Konu, MİT’in ilgisi ve bilgisi dahilinde midir?”


(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com