CHP'li Koç, tüzük kurultayı için imza verdi

CHP'li Koç, tüzük kurultayı için imza verdi
CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı için imza verdi.
Koç, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi partilerin, parti tüzüğüne önem vermeleri ve bağlı kalmaları gerektiğini belirtti. 
 
Değişen koşullara, yeniden ortaya çıkan beklentilere ve gereksinmelere bağlı olarak parti tüzüğünde değişiklik ihtiyacının ortaya çıkabileceğini kaydeden Koç, bu şekilde yapılacak tüzük değişikliklerinde, daha demokratik yapılanmayı amaçlamanın ve üye hukukunu güvence altına almanın temel ilkeler olması gerektiğini vurguladı. 
 
Koç, tüzük değişikliğinde ilkeli davranmak gerektiğini belirterek, kişisel amaçlara dönük ve CHP'yi bulunduğu düzeyin de gerisine çekecek tüzük değişikliği taleplerine karşı direnmenin, onurlu bir parti görevi olduğunu söyledi. 
 
CHP'de son yıllarda sıkça gündeme getirilen tüzük değişikliği taleplerinin hiçbirinin örgütten gelmediğini ifade eden Koç, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 
 
''Taleplerin tamamı, Genel Başkan tarafından kurultayımıza dayatılmıştır. Kurultayda baskıcı bir ortam yaratılarak, yeterince tartışılmadan, tüzük değişiklikleri gerçekleştirilmiştir. Böylece parti içi demokrasi büyük ölçüde zedelenmiş, tek adam yönetimine giden bir süreç başlatılmıştır. Genel Sekreterliği idari bir birime indirgeyerek, bütün siyasi yetkilerin Genel Başkan'da toplanmasını sağlayacak bir model, Aralık 2008'de kabul edilmiştir. Bu anlayışla mücadele etmek bütün kurultay delegelerinin görevi olmalıdır. 
 
Özel Yetkili Mahkemeleriyle, gizli tanık müesseseleri aracılığıyla, objektif hukuk kavramının içinin boşaltıldığı, DP'nin 1960 başlarında kurduğu tahkikat komisyonlarını andıran uygulamaları ile CHP'nin ve ulusal değerlere bağlı tüm kurumların kuşatıldığı bir dönemde, CHP'nin kendi içindeki demokrasi tartışmasını, verilen sözler doğrultusunda, artık sonuçlandırması gerekmektedir. Daha önce Sayın Genel Başkanımızın da verdiği sözler doğrultusunda, hazırlanan tüzük değişikliğiyle ilgili kurultay çağrısına destek vermeyi bir siyasi görev ve ödev sayıyorum.'' 
 
Koç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, mevcut antidemokratik tüzüğe neden karşı olduğunu daha önce anlattığını ve tüzük değişikliği talebini kendisinin yapmasını önerdiğini kaydetti. Koç, kendisiyle çelişmemek adına olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı için imza verdiğini bildirdi. 
 
CHP Mersin Milletvekili İsa Gök de bu hafta içinde tüzük kurultayı için imza vermişti. (NSK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com