CHP’li Köprülü'den Ergene önergesi

CHP’li Köprülü'den Ergene önergesi
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Ergene ve Çorlu deresindeki kirliliğin insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına verilen önergede, Çorlu deresindeki ve Ergene nehrindeki kirliliğin araştırılması talep edildi.

Araştırmalar sonucu Çorlu’daki kanser sıklığının Türkiye ortalamasının üstünde olduğu artık ilköğretim öğrencilerinde dahi kanser görülmeye başlandığının tespit edildiği ifade edilen gerekçede, şu ifadeler yer aldı:

“Ergene Nehri'nin; Türkiye’nin en kirli nehri olduğu ve içinde dördüncü sınıf çok kirli su bulunduğu ilgili bakanlıkça da tespit edilmiş ancak şu ana kadar kesin bir çözüm geliştirilememiştir. Nehrin içinde ki ağır metaller, bu suya temas eden ve içen hayvanlara, bitkilere ve insanlara geçmekte, insanlarda da kansere neden olmaktadır. Nehrin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmak ve tespit etmek üzere Trakya Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel çalışma sonuçları da Çorlu’da özellikle sağlık mahallesinin içinden geçen Çorlu Deresi'nin etrafında oturan insanlarda, kanser vakalarının ve başka hastalıkların arttığı belirtilmiştir. Bilhassa yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı Sağlık Mahallesinde oturan insanların sağlığı büyük tehlikededir.

Anayasa’nın 56. maddesine göre de, ‘herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir’ denilmektedir. Ancak artık gün yüzüne çıkan ve bilimsel araştırmalarla da tespit edilen dere kirliliği sebebiyle kansere yakalanan bu nedenle hayatını kaybeden insanlarımızın sayıları giderek artmaktadır.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com