CHP’li Muharrem İnce Bülent Arınç’a yanıt verdi

CHP’li Muharrem İnce Bülent Arınç’a yanıt verdi
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Haluk değil Asım" açıklamalarına sert tepki göstererek, "Anlaşılan o ki Sayın Arınç'a Asım'ı da Haluk'u da öğretmek gerekiyor. Başbakan Erdoğan'ı Mehmet Akif'in ideal gençliğine ben

İnce, yaptığı yazılı açıklamada, Arınç'ın Başbakan Erdoğan'ı kastederek , "Haluk değil Asım" benzetmesi yapmasını hayretle takip ettiğini belirtti. "Anlaşılan o ki Sayın Arınç'a Asım'ı da Haluk'u da öğretmek gerekiyor" diyen İnce, şöyle devam etti:

"Sayın Arınç; O senin beğenmediğin Tevfik Fikret, 'Ben fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir şairim' demiştir. 31 Mart Ayaklanmasını yapanlar Galatasaray Lisesini bastığında Tevfik Fikret okul müdürüdür. Kapıya dikilir 'Sultani'yi yıkmak için önce beni yıkmak lazımdır' der. Fikret, Yine Han-ı Yağma adlı şiirinde 'Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin. Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin' demiştir. Tevfik Fikret zamanın Genelkurmay Başkanı kendisine mektup yazıp 'Buna kim dahil, ben de dahil miyim?' diye sorduğunda 'Evet sen de' yanıtını vermiştir."

Mehmet Akif'in Mısır'dan bir dostuna yazdığı mektupta, "Mısırda on bir yıl kaldım. On bir saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. Sana halisane duygumu söylemeliyim. İnsanlık da Türkiye'de Müslümanlık da Türkiye'de, milliyetçilik de Türkiye'de. Eğer varsa, Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemal'e versin" dediğini kaydetti.


‘ARINÇ VE PARTİSİ TARİHİMİZİ BÖLDÜ’

Tevfik Fikret'in de Mehmet Akif'in de Türkiye'nin değerleri olduğunu vurgulayan İnce, "Biz İsmet İnönü'ye de Kazım Karabekir'e de aynı saygıyı gösteririz. Bu bizim siyasi ahlakımızın gereğidir. Muallim Naci ve Recaizade Mahmut Ekrem'den bu yana gelen bir tartışmayı Türkiye'nin bu gergin günlerinde devleti yönetenlerin yeniden alevlendirmesi milletimize bir yarar sağlamaz. Sayın Arınç'ın cesareti, yüreği, gücü, vicdanı varsa Tevfik Fikret'e değil de yağmacılara, vurgunculara, milletin malını peşkeş çekenlere laf söyler. Sayın Arınç ve partisi tarihimizi böldü, ulusal kahramanlarımızı böldü, milletimizi böldü şimdi sırayı edebiyat ustaları ve şairlere getirdi" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, Mehmet Akif'in hedefine koyduğu gençlik olamayacağını savunan İnce, şunları kaydetti:

"Üstelik; Irak'ta ABD askerlerinin Müslüman kadınlara tecavüz etmesine göz yuman, binlerce Müslüman'ın katledilmesine seyirci kalan ve 'Ben Büyük Ortadoğu Projesi'nin eş başkanıyım' diyen bir Başbakan, Mehmet Akif'in hedefine koyduğu gençlik olamaz.
Zulmü alkışlayamam diyen Mehmet Akif'in hedefine koyduğu gençlik, kendisinden olmayan herkese zulmetmez, Müslümanların temiz duygularını kullanarak onların fitre ve zekatlarını alıp dolandırıcılık yapanlara arka çıkmaz.
BOP'un eş başkanlığını yapan Başbakan Erdoğan'ı Mehmet Akif'in ideal gençliğine benzeterek İstiklal şairimizin kemiklerini sızlatmayın."

(SRK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com