CHP’li Muharrem İnce’den 4+4+4’e tepki

CHP’li Muharrem İnce’den 4+4+4’e tepki
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 4+4+4 tartışmalarının bir din eğitimi tartışması olmadığını belirterek, “Bu bir rant projesidir. Çocuklarımızın üzerinden, çocuklarımıza verilecek bilgisayarlar üzerinden bir rant projesidir bu. Yakınlarına yandaşların

İnce, CHP’nin 4+4+4 eğitim modelini protesto etmek için Tandoğan Meydanı’nda yaptığı grup toplantısını değerlendirdi. Tandoğan toplantısı için “Muhteşem bir kalabalıktı. Çok güzeldi” ifadelerini kullanan İnce, Ankara’da, CHP’nin toplantıya ilişkin duyuru pankartlarının toplatıldığını, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Ankara’ya gelmek isteyen vatandaşların otobüslerinin durdurulduğunu ifade etti. İnce, “Az önce bir haber aldım. Ankara’ya gelmek isteyen öğretmenleri valilikler genelge yayınlayarak, otobüslerini durdurarak kent dışına gitmemelerini sağlıyorlar. Bu bir faşizmdir, diktatörlüktür. İktidar bütün imkanlarıyla polisi, belediyesi, her imkanı kullanarak bunu engellemeye çalıştılar ama on binler meydanlardaydı. İnsanlar bunlardan korkmadılar, yılmadan geldiler” dedi.

‘BUNLARIN SORUMLUSU CEMİL ÇİÇEK’

Eğitim konusunun sadece CHP’nin sorunu olmadığına dikkat çeken Muharrem İnce, şöyle devam etti:

“Biz çocuklarımızın geleceğini tartışıyoruz. Bu sadece CHP’nin sorunu değildir. Bu hepimizin sorunudur. Çocuklar hepimizin çocukları. Parti bayraklarını önde göstermemeye çalıştık. Herkes bunun bir kenarında olsun dedik. Çok önemli bir şey söylemek istiyorum. Türkiye bugün 4+4+4’ü konuşuyor, çocuklarımızı konuşuyor ama TRT 3 bunları yayınlamıyor. TRT cinleri konuşuyor, TRT 3 Meclis yayınını yapmıyor. Sayın Çiçek evrak memurluğunun ötesinde. Sayın Cemil Çiçek’tir bütün bunların sorumlusu. Sayın Çiçek basiretli bir Meclis Başkanı olamamıştır. Meşru değildir bu görüşmeler her şeyden önce. Komisyonlarda bizim söz hakkımız verilmedi. Benim 45 milletvekili arkadaşımın yazılı talebini divana verdiğim, komisyon başkanına verdiğim görüntüler ortada. Ama bütün bunlara rağmen ben söz istiyorum diye bağırıyorum, tutanaklarda bunlar var. Bütün bunlara rağmen söz verilmedi. Kravatsız olan AKP milletvekilleri, kavgaya gelen AKP milletvekilleri, komisyon salonunu işgal eden AKP milletvekilleri, 20 dakikada 20 maddeyi sözüm ona oyladılar, bugün genel kurulda bu. Ülkemize yazık oluyor gerçekten.”

‘BU BİR RANT PROJESİDİR’

8 yıllık kesintisiz temel eğitimin 15 yıldır devam ettiğini, bunun 10 yılının da AKP döneminde geçtiğini belirten İnce, “50 bin ilköğretim sınıf öğretmeni açıkta kalacak. Çocuk işçilik yeniden gelecek. Çocuk gelinler yeniden gündeme gelecek. Asıl ilginç bir tarafı daha var; bu bir din eğitimi tartışması değildir. Defalarca söyledik dedik ki; ‘eğer bir din eğitimi ile ilgili bire düzenleme istiyorsanız, gelin biz buna açığız, bazı insanlar çocuklarının daha dindar olmasını istiyorlarsa bunu anlayışla karşılarız. Bu bir gereklilikse yerine getiririz. Ama bu bir aynı zamanda rant projesidir. Yani FATİH projesiyle alınacak olan bilgisayarlar ve diğer donanımları kamu ihale kanunu kapsamı dışına çıkaracaklar. Çocuklarımızın üzerinden, çocuklarımıza verilecek bilgisayarlar üzerinden bir rant projesidir bu. Yakınlarına, yandaşlarına çıkar sağlama projesidir. Yine bu yasa YÖK’ün yetkilerini arttıran bir yasadır. Yıllarca suçladıkları YÖK’ün bugün yetkilerini daha da arttırıyorlar” diye konuştu.

9 YAŞINDA YÖNLENDİRME

9 yaşında yönlendirmenin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını dile getiren CHP’li İnce, “Şimdi bu yasa ile 9 yaşında yönlendirme gelecek. 8 yıllık kesintisiz eğitimi eleştirirlerken şöyle eleştiriyorlardı; ‘6 yaşında 7 yaşındaki çocuklar ile 14 yaşındaki çocuklar aynı bina içerisinde nasıl olur’ diyorlardı. Şimdi ise 5 yaşındaki çocuklar ile 14 yaşındaki çocuklar aynı binada olacak ve 60 aylık çocuğu okulda sıralara oturtacağız” şeklinde konuştu.

4+4+4 projesinin bir bölünme projesi olduğunu savunan Muharrem İnce, “Türkiye’nin bölünmesidir, gençlerimizin, çocuklarımızın bölünmesidir, geleceğimizin bölünmesidir” dedi.

‘AKILLARI SIRA MESAJ VERİYORLAR’

Dershanelerin kapatılması tartışmalarına değinen İnce, “Sayın Başbakan Erdoğan çıkıyor diyor ki ‘dershaneleri kapatacağız.’ Bir gün sonra Sayın Arınç diyor ki ‘hayır kapatmayacağız.’ Bir yerlere mesaj veriyorlar akılları sıra. Bir taraftan Ruhban Okulu’nun açılmasını tartışıyorlar, bir taraftan sırtı sıvazlanıyor Seul’de Sayın Başbakan’ın ve buradan Suriye’ye nasıl askeri harekat yaparız, Suriye’ye nasıl saldırırızın hesaplarını yapıyorlar ve bir diğer taraftan da sanki bir din eğitimi tartışmasıymış gibi getiriyorlar bunu. Asla böyle değildir” ifadesinde bulundu.
(SRE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com