CHP’li Mustafa Balbay Silivri’den okurlara mektup yazdı

CHP’li Mustafa Balbay Silivri’den okurlara mektup yazdı
CHP İzmir Milletvekili, gazeteci Mustafa Balbay cezaevinden okurlara seslendi.

Ergenekon davasından tutuklu yargılanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın 369 gündür tek başına kaldığı hücreye Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Odatv davası sanıklarından Coşkun Musluk yerleştirildi. 1 yıllık yalnızlığın ardından hissettiklerini kaleme alan Balbay, “yalnızlık bitti, hücrede tecrit bitmedi” dedi.


BALBAY’DAN OKURLARINA MEKTUP…

 “2 Mart Cuma günü saat 18.00 sıralarında duruşma salonundan 1 No’lu Cezaevi’ne getirildiğimizde kalabalık bir görevli grubu bizi karşıladı. Odatv ve öteki bağlantılı olduğu iddia edilen davaların sanıklarını 1 No’luda topladıklarını söylediler. Benim payıma Coşkun Musluk düşmüş.”

‘TECRİT ORTAMI DEĞİŞMEDİ’


“Ben F-3 alt koğuş diye adlandırılan tecrit hücresinde 1 yıldır tek başıma kalıyordum. Adı koğuş olmasına karşın burası 4 hücrenin yan yana olduğu, önünde sadece 5 karo genişliğinde bir koridorun bulunduğu tecrit hücreleri. 4 hücrenin yanındaki 5. hücreye bir havalandırma kapısı açılmış, böylece tecrit özelliğini yitirdiği düşünülmüş. Havalandırma olanağı olan ve önünde bir koridor bulunan, genel kuralların dışında bir yer. Ben 4 hücreden ikisini kullanabiliyordum. Birinde yatağım ve televizyon, ötekinde de kitaplarım ve giysilerim vardı. Coşkun Musluk için de kapalı olan iki hücre açıldı. Şimdi yalnızlıktan kurtuldum ama, tecrit hücresi ortamı değişmedi. Yineliyorum, burası medyanın söylediği gibi klasik bir koğuş değil, tecrit hücreleri. Yalnızlık bitti, hücrede tecrit bitmedi.”

“Cezaevinde demir kapıların kilit bölümü, kapının içine gömülü şekilde, 1 metrekareye yakın alanı kapsıyor. Açılınca büyük bir şangırtı duyuluyor. Tutukluluğun ilk aylarında bu aksam bozulmuştu. O gün gelen teknisyen olmadı. Ya kalp krizi geçirseydim, ya deprem, yangın gibi bir felaket olsaydı. Tecrit hücrelerinde yalnızlığın böylesi sorunları da oluyor. O gün yeryüzünde kimsenin bana ulaşamayacağı konumdaydım.”

‘KADER ÇİZGİLERİMİZ BENZİYOR’

“Coşkun Musluk’la ilk kez hapiste karşılaştım. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Sonra Ankara’ya gelmiş. ODTÜ’de araştırma görevlisi olmuş. Kader ve göç çizgilerimiz birbirine benziyor.”

‘DÜKKAN SANA EMANET’

“İlk geceki uzun sohbetimizde 20 kadar konu açıp, ‘bunu sonra uzun uzun konuşuruz’ dedik.


“İlk kez hücrede başka gürültüler, insan sesi duymaya başladım. İlk defa avukata giderken, ‘çöp toplama saatini kaçırmamalı’, ‘karavana tenceresini kapının önüne koymalı’ gibi kaygılara girmeden, ‘Coşkun Abi’cim ben avukatıma gidiyorum, dükkân sana emanet’ deyip çıktım.”

‘ZAMANLA SEN DE ALIŞACAKSIN’

“Hapiste bir başka ‘can’la olmak güzel ama, keşke ortak yaşam alanı olan büyük koğuşlara verselerdi. Coşkun Musluk koridoru, 1 hücrelik ‘ortak yaşam alanını’, hücreleri gezerken, ‘burası dar, şurası sıkışık’ gibi laflar ettikçe ‘zamanla sen de alışacaksın’ dedim.”

“Yaşamasını bilen her yerde yaşar, elbet Coşkun’la da yeni bir yaşam düzeni kuracağız.

Geldiği gün, özgürlük bizi sapasağlam bulmalı.

Mustafa Balbay, Silivri...”

(SRE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com