CHP'li Nazlıaka Arınç'a seslendi!

CHP'li Nazlıaka Arınç'a seslendi!
Aylin Nazlıaka, Bülent Arınç'ın Zaman gazetesi ile ilgili sözlerini Başbakan Erdoğan'a sordu.

 CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın seçim bölgesi olan Bursa’da Uludağ Üniversitesi öğrencilerine “Zaman gezetesini okumanız yeterli” sözlerini Başbakan’a sordu.

Bülent Arınç’ın konuşmasında şunları söylemişti: “Günlük haberlerde ne var acaba diye gazeteye bakıyorum. Onlarda o kadar çok ki, o kadar değişik şeyler yazıyorlar ki her birini okurken kitap okuyamıyorum. Siz biraz gazeteden uzak kalın, kaldı ki Türkiye’de öyle bir gazete var ki her şey onun içerisinde, onu takip ederseniz zamanla her şey daha iyi anlaşılır. Emin olun Zaman’a baktığınızda, Zaman’ı okuduğunuzda başka bir şey karıştırmaya gerek kalır mı? kalmaz mı? diye siz düşünün. Ben buradan bir şey söylersem medyadan sorumlu adam ne dedi bakın derler sonra. Zaten şimdiden kaptı onlar cümleyi. Değerli arkadaşlarım önce ona bakın, ihtiyaç duyarsanız hepsine bakarsınız.”

Nazlıaka, soru önergesinde Arınç’ın Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü, Anadolu Ajansı T.A.Ş. Genel Müdürlüğü, Radyo Televizyon Üst Kurulu gibi kurumlardan sorumlu olduğunu hatırlatarak, “medyayla doğrudan ilgili kurumlardan sorumlu bir Başbakan Yardımcısının bu yöndeki değerlendirmesi, basın ve ifade özgürlüğü açısından oldukça düşündürücüdür. Özellikle RTÜK’ün Gezi olayları sırasında yaptığı yayınlar nedeniyle bazı televizyon kanallarına kestiği ağır cezalar bilinmektedir. Demokrasinin temel unsurları basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü ve farklılıklarımızdır. Bir başbakan yardımcısının bir gazetenin dışında bütün gazeteleri yok sayan, gereksiz gören bu tutumu, AKP’nin ileri demokrasi anlayışı, tek sesli dünya görüşünü gözler önüne sermektedir” ifadelerine yer verdi.

Nazlıaka, şu soruları sordu:

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Zaman gazetesi dışındaki gazetelere ilişkin değerlendirmesi hangi kriterlere dayanmaktadır?

Bu tür tutum ve değerlendirmeler basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlamıyor mu? Demokrasiyle bağdaşır mı?

Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç yaptığı açıklamalarla basın konusunda taraf olduğunu açık şekilde ortaya koymuştur. Sayın Bülent Arınç’a bağlı kuruluşlar yönetiminde tarafsızlık gerektiren kuruluşlardır. Bu durumu da dikkate alarak basın yayınla ilgili kuruluşları bir başka başbakan yardımcısına bağlamayı düşünüyor musunuz?

RTÜK’ün Gezi olayları sırasında yaptığı yayınlar nedeniyle bazı televizyon kanallarına kestiği ağır cezalar bu türden bir yönetim anlayışından mı kaynaklanmaktadır? (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com