CHP’li Nihat Matkap AKP’yi eleştirdi

CHP’li Nihat Matkap AKP’yi eleştirdi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, AKP’ye yüklendi. Matkap, ''Demokrasilerde çoğulculuk ilkesi zorunlu bir ilke. Sadece 'Yüzde 50 oy aldım' mantığı yetersiz. Oy vermeyen yüzde 50'nin de hakkını korumak zorundasınız'' dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu Sertifika Programı'nda konuşan Matkap, eğitim sisteminde yapılması düşünülen 4 4 4 değişikliğine değindi.

‘SADECE BİLGİ YETMEZ’

''Bir arada yaşama kültürü ve arkadaşlık okulda ediniliyor. Yurttaşlık kültürü gelişiyor” diyen Matkap şöyle devam etti: “İşin bu tarafı çok önemli. Geçmişte biz sabahçı ve öğlenci olarak okula giderdik. Eğer sabahçıysak öğleden sonra gider babamıza yardım ederdik. Bu gidişin yararı ne olurdu? Halkla daha yakın iletişim kurma. Dolayısıyla eğitim sistemimizde yapılmak istenen dönüşüm öğrencilerin gelişmesinin önünde çok büyük engel teşkil eder. Onun için özgün eğitimin önemi burada ortaya çıkıyor. Hayatta başarılı olmak için bilgi yetmiyor.''

Matkap, 4 4 4 eğitim sisteminin Türkiye'de yeterince tartışılmadığını belirterek, ''Demokrasilerde çoğulculuk ilkesi zorunlu bir ilke. Sadece 'Yüzde 50 oy aldım' mantığı yetersiz. Oy vermeyen yüzde 50'nin de hakkını korumak zorundasınız. Eğitim sisteminde bu konunun sahipleri konuşmalı. Türkiye'de asıl rahatsız edici konu, üniversiteler, YÖK, eğitim fakültesi dekanları konuşmuyor. Bu da Türkiye'de demokrasinin ciddi bir darbe yediğini gösteriyor'' dedi.

CHP'nin yaptığı son 2 kurultayı da değerlendiren Matkap, şöyle konuştu:
''CHP'nin bu 2 kurultaydan bölünerek çıkacağını hayal edenler, hayal kırıklığına uğradı. Şu an CHP daha güçlü, daha moralli. CHP'deki algıları kırmaya çalışıyoruz. Sanki CHP bugüne kadar dar kalıpların içerisine sıkıştırılmış bir görünüm içindeydi. Öyle bir algı vardı. Şu an algıyı kırmaya çalışıyoruz. CHP, sistemin güvencesi veya bekçisi gibi bir algı sergiliyordu. Şu an CHP bu algıyı kırıyor. Bütün Türkiye'yi geziyor. Başarısız olduğu illerde başarıyı yakalamak için alması gereken tedbirleri görüşüyor. CHP, tabii ki Cumhuriyetin temel değerlerini önemsiyor ama dünyada çok ciddi gelişmeler var. Sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de önemsiyor. Cumhuriyetin temel değerleri ile sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri çelişmiyor. Öyleyse biz CHP olarak bir yandan var olan değerlerimizi gelişen dünyanın önüne götürmeye çalışırken, aynı zamanda da küreselleşen ekonomideki Türkiye'nin payını artırmanın tedbirlerini de hazırlıyoruz. Bu konuda bir çalışma sürdürüyoruz.''

Konuşmasının ardından bir öğrencinin, Sivas olaylarına ilişkin davanın zaman aşımına uğraması yönündeki tartışmaları hatırlattığı Matkap, ''Bu dava asrın olayı. Zaman aşımı tartışmaları yaşanıyor. Suçlular hesap vermeli. Vicdanlı her insan da böyle düşünmeli'' dedi.
(SRE)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com