CHP’li Nur Serter kademeli eğitim sistemini değerlendirdi

CHP’li Nur Serter kademeli eğitim sistemini değerlendirdi
AKP'nin yeni çıkardığı 4+4+4 eğitim modeli tepki çekmeye devam ediyor. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter,projeyi eleştirdi ve "sistemi alt üst edecek bir uygulama" yorumunu yaptı.

4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu sistemle çocuk gelinlerin sayısı artacak, imam hatiplere başlama yaşı düşecek, çocuklar asosyal yetişecek.Siz neler söyleyeceksiniz?

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!

Şimdiki eğitime başlama yaşı 1 yaş öne alındı. Ama eğitim kesintisiz değil. Kademeli olacak. Yani kesintili eğitim. Çocuk 10 yaşına geldiğinde 2. Kademeye başlıyor. Yani  5-6-7 ve 8. Sınıflar 2. kademe. Burada yeteneğinin tespiti adı altında bir takım seçmeli derslere tabi olacak. Bu seçmeli dersler bir tür mesleki yönlendirme niyetiyle kullanılacak. Böylece her yıl sayıları giderek artan aslında mesleki orta okullarının adı konulmaksınız faaliyete geçirilmesi gibi bir amaç var ortada. Ortaöğretim de zorunlu olduğu için açık lise uygulaması devam edecek. Tabi en önemli şeylerden biri yasa kapsamında okul öncesi eğitime yer verilmemiş olması. Bu da eğitim bilimcilerin görüşlerinin dikkate alınmadığını ortaya koyuyor. Yine eğitim bilimcilerin mesleki yönlendirme açısından ve yetenek tespiti açsından 10 yaşın uygun olmayacağına yönelik görüşleri vardı. Çocuğun henüz soyut düşünme evresine geçemediği bir süreçte böyle bir yönlendirme dünyanın hiçbir yerinde, gelişmiş hiçbir ülkede yapılmıyor denmişti.  Ama dikkate alınmadığını görüyoruz. Özetle, yasa 8 yıllık zorunlu kesintisiz eğitimin sağladığı üstün yararları dikkate almadan ve eğitim sisteminin de kesintisiz 8 yıllık eğitime göre yapılandırılmış olmasını da dikkate almadan o alanda yapılmış bütün düzenlemeleri ve yapılan yatırımları da gözardı ederek sistemi alt üst edecek bir uygulamayı da beraberinde getiriyor.

Haber: Serap Belovacıklı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com