"CHP'li olabilmek..."

"CHP'li olabilmek..."
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Her CHP'li; Türkiye'ye hem Diyarbakır'ın hem İzmir'in hem Hakkari'nin hem Edirne'nin hem Artvin'in hem Antalya'nın hem Konya'nın hem İstanbul'un özetle Türkiye'nin gözüyle bakar" dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "Her CHP'li; Türkiye'ye hem Diyarbakır'ın hem İzmir'in hem Hakkari'nin hem Edirne'nin hem Artvin'in hem Antalya'nın hem Konya'nın hem İstanbul'un özetle Türkiye'nin gözüyle bakar" dedi.

Atilla Kart, "CHP'li olabilmek" başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, "CHP'nin temeli; halk sevgisidir, yurt sevgisidir, insan sevgisidir, özgürlüktür, bağımsızlıktır. CHP bu temeller üstüne kurulmuştur. İnsanların inançları ve etnik kökenleri, kimliklerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hiç kimsenin inancı, ırkı ve kökeni diğerinden üstün değildir. CHP programları; farklı etnik kökenlerin ve inançların ortadan kaldırılması, asimile edilmesi, görmezden gelinmesi yerine; bu değerlerin kendisini ifade etmesini öngörür. Bu durum demokrasinin gereği olduğu gibi, toplumsal barışın da teminatıdır" dedi.

İnsanların doğuştan kazanılmış temel hak ve özgürlüklerinin başkalarının iznine ve icazetine tâbi olamayacağının altını çizen Kart, şöyle dedi:
"Başta laiklik ve üniter yapı olmak üzere Cumhuriyet'in kazanımlarına sahip çıkarken; insan hakları anlayışımızın gereği olarak, tüm etnik köken ve inançlara saygı gösterilmesi, bunun devamında kendilerini kamusal alanda ifade etmelerini sağlayacak anayasal bir yapının oluşturulması zorunluluğunu da yeri gelmişken ifade ediyoruz.

Bu anlayış ve değerlendirmelerle Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları arasında ayırımcılık anlamına gelen tüm söylemlerin, aslında Türkiye'nin bölünmesine hizmet ettiğini ifade ediyoruz. Hiçbir CHP'li bu oyuna hizmet edemez. Her CHP'li; Türkiye'ye hem Diyarbakır'ın hem İzmir'in hem Hakkari'nin hem Edirne'nin hem Artvin'in hem Antalya'nın hem Konya'nın hem İstanbul'un özetle Türkiye'nin gözüyle bakar. Bu ortak duyguya ve sorumluluğa sahiptir.

Türkiye kamuoyu ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları engin sağduyularıyla; Cumhuriyet'in kazanımlarını inkâr edenleri de, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları arasında ayırımcılık yapanları da demokratik süreçler içinde tasfiye ederek hak ettikleri cevabı verecektir."  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com