CHP'li Oran: Hata Yaptık!

CHP'li Oran: Hata Yaptık!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran: CHP olmadan Kürt meselesi çözülmez, dedi ve ekledi..

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran Vatan'dan Mine Şenocaklı'ya konuştu.

Oran: Biz CHP olarak Doğu ve Güneydoğu'daki 20 ile giderek özeleştirimizi yapıyoruz, "Hata yaptık" diyoruz. Sonra saatlerce, sabırla, saygıyla ve sevgiyle onları dinliyoruz. Onlar da bize, "Buradaki insanları bir taraf dinden, diğer taraf etnik kimlikten çekiştiriyor. CHP olmadan Kürt meselesi çözülmez" diyorlar. Biz de bunun bilincindeyiz...

Sizce Kürt meselesi nasıl çözülür?

Ben Kürt meselesini kanayan derin bir yaraya benzetiyorum. Gittikçe de derinleşiyor yara, kan durmuyor. Bunun sonu çok tehlikeli boyutlara gidebilir. Bu yaraya sevgiyle, şefkatle, sabırla yaklaşıp 3 merhemi aynı anda, peş peşe sürmemiz lazım.

Nasıl?

Bir yara kanadığı zaman sizin önce o yarayı oksijen ile temizlemeniz lazım. Tertemiz olmalı. Yoksa kanamaya devam eder. Sonra hemen bir pamukla da tentürdiyot basmanız lazım ki kan dursun. Ondan sonra da hemen merhem tedavisine başlayacaksınız. O zaman yara yavaş yavaş kabuk bağlar. Kürt meselesindeki üç merhemim ise şöyle... Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşların en önemli sorunu sosyal devlet, sosyal güvenlik, sosyal adalet. Oradaki vatandaş kendisini adil bir toplumun eşit bireyi olarak görmüyor. Devleti arkasında, yanında hissetmiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com