CHP'li Oran'dan Suriye uyarısı

CHP'li Oran'dan Suriye uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Suriye'ye yapılması muhtemel bir saldırının kendisine yapılmış sayılacağını ilan eden Rusya ve İran'ın, Türkiye'nin sanayi ve elektrik üretiminde bağımlı olduğu doğalgazın yüzde 80'ini sağladığına dikkat çekti.

Oran, "Suriye'ye yönelik bir savaş durumunda Türkiye, enerjide büyük oranda bağımlı olduğu Rusya ve İran ile doğrudan savaş sınırına gireceği gibi, kaldıramayacağı bir yükü de omuzlar" dedi.

CHP'li Oran yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün dediği gibi, "yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini alır" diyebilecek güce ve dirayete her zaman sahip olduğunu ifade etti.

Buna karşın savaşın milletlere ağır yıkım ve yokluk getirecek zor bir karar olduğunu söyleyen Oran, "Bugün Türkiye'de korkunç bir savaş lobisi, George W. Bush yönetiminin kelimeleriyle, Neo-Conların siyaset diliyle, Türkiye ile Suriye arasında bir savaş çıkarmak istiyor. Bölgeyi içinden çıkılmayacak bir türbülansa sokacak, etnik ve dini sebeplerle bölgesel savaşları tetikleyecek, orta vadede dünya savaşına dahi yol açabilecek böyle bir ihtimali her yönüyle düşünmek ve tartmak gerekir" dedi.

Bu zamana kadar hükümetin, diplomatik arenada yeri olmayan, çok kızgın, öfkeli ve hamasi bir dil kullanarak bu lobiye büyük bir imkân sağladığını ileri süren Oran, şunları kaydetti:

"Sükunetli, mantıklı, akılcı ve bölgedeki insan hakları ihlallerini yok edecek çözüme yönelik bir politika yerine, tehdit, saldırganlık ve öfke dolu bir politika tercihi ile iki ülke ilişkileri içinden çıkılmaz bir hal aldı. Artan tansiyonda Suriye Yönetiminin uçağımızı düşürmesi ile kabul edilemez bir noktaya ulaşan süreç ne yazık ki iyi yönetilemedi ve mevcut duruma ulaştı.

Önümüzdeki dönemde, ince elememiz, sık dokumamız lazım. Bunu yaparken dikkate alacağımız en önemli unsurlardan biri de Türkiye'nin ekonomisi. Eğer bu Türk ekonomisindeki kırılganlıkları doğru okuyamazsak, doğru bir karar alamayız ve Enver Paşa'nın hülyalarına benzer hülyalarla millet kaderi ve geleceğini heba ederiz."

"TÜRKİYE EKONOMİSİNİN YAPISI SICAK SAVAŞA ENGEL"

Türkiye ekonomisinde park etmiş devasa boyutlardaki sıcak paranın savaş gibi bir durumda kaçma riskinin, Türkiye'nin Suriye'ye karşı gerçekdışı ve anlamsız savaş kararını da zorlaştırdığını söyleyen Oran, "Borsa ve Devlet İç Borçlanma Senedi olarak park etmiş sıcak para ile yabancıların Türkiye'deki mevduatının toplam hacmi 110 milyar dolar. Yüklü miktarda sıcak para kaçışının sonuçları; hızlı bir devalüasyon, enflasyonun tırmanışa geçmesi, faiz hadlerinin astronomik yükselişi, döviz borçlu şirketlerin mali durumu bozularak iflası, işsizlikte ani ve hızlı bir artış ve uzun yıllara sari ciddi bir ekonomik kriz olarak ortaya çıkabilir" dedi.

Sıcak paranın kaçması durumunda ekonomide türbülansın özellikle yüksek dış borcu dolayısıyla ciddi kur riski bulunan özel sektörü zor durumunda bırakacağı, yaşanacak krizin ağır ekonomik ve sosyal tahribata yol açacağının görüldüğünü ifade eden Oran, "Öte yandan Suriye'ye yapılacak bir saldırının kendisine yapılmış sayılacağını ilan eden Rusya ve İran Türkiye'nin sanayi üretimi ve elektrik üretiminde bağımlı olduğu doğalgazın yüzde 80'ini tedarik ediyor. Suriye'ye yönelik bir savaş durumunda Türkiye, enerjide büyük oranda bağımlı olduğu Rusya ve İran ile doğrudan savaş sınırına gireceği gibi, kaldıramayacağı bir yükü de omuzlar" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com