CHP'li Oran'dan, TBMM Başkanı Çiçek'e Engin Alan mektubu

CHPli Orandan, TBMM Başkanı Çiçeke Engin Alan mektubu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, Çiçek'e yazdığı mektupta, MHP'nin tutuklu milletvekili Engin Alan'ın özgürlüğüne kavuşması ve görevine başlaması için gereken başvuruların yapılmasını istedi

TBMM (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e yazdığı mektupta, MHP'nin tutuklu milletvekili Engin Alan'ın özgürlüğüne kavuşması ve görevine başlaması için gereken başvuruların yapılmasını talep etti. 

Oran mektupta, Anayasaya göre yasama yetkisinin Türk Milleti adına TBMM'de olduğuna ve Meclis'in genel oyla seçilen 550 milletvekilinden oluştuğuna işaret etti.

12 Haziran 2011 tarihinde Türkiye genelinde milletvekili seçimlerinin yapıldığına, İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın da seçimlere usulüne uygun olarak katılarak milletvekili seçildiğine, buna karşın yemin ederek görevine başlayamadığına dikkati çeken Oran, "Milli iradenin temsilcisinin TBMM’de halkımıza hizmet etmesi engellenmiştir. Kendisinin haksız, hukuka aykırı tutukluluğu bugüne kadar devam etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu tutuklama kararının Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesi kapsamında yetkili olan mahkemeler tarafından alındığını, bu mahkemeler adil yargılanma ilkesini ihlal ettikleri, adaletsiz karar ve uygulamalara imza attıkları gerekçesiyle kaldırıldığını ifade eden Oran, bu mahkemelerin "kumpas" ve "katakulli"  yapmakla suçlandığını vurguladı.

Benzeri durumda olan diğer milletvekillerinin de Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararlarla hak ihlaline uğradığının kesinleştiğini ve tahliye edildiklerini hatırlatan Oran, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Engin Alan bu emsal kararlar ışığında tam 3 kez Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş olsa da bugüne kadar hakkında alınmış bir karar bulunmamaktadır. Bu kapsamda, TBMM Başkanı sıfatıyla bu haksız ve adaletsiz durumun ortadan kaldırılması, Anayasa Mahkemesi’nin yapılan itirazlara bir an önce cevap vererek, İstanbul Milletvekili olan Engin Alan’ın özgürlüğüne kavuşması ve görevine başlaması için gereken başvuruların yapılması hususunu bilgilerinize sunarım." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com