CHP'li Özcan kendisini ihbar etti

CHP'li Özcan kendisini ihbar etti
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Gerede Cumhuriyet Başsavcılığı'na kendisini ihbar etti.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Gerede’deki deri işçilerinden bazıları hakkında kamu davası açıldığını belirterek, “İşçilerin yaptıkları bu eylemlerin tamamında ben onların yanındayım. Eğer işçi arkadaşlarımızın yaptıklarının suç olduğunu dünüyorsa ki öyle yapıyor Gerede Cumhuriyet Başsavcımız, ben TBMM çatısı altında Gerede Cumhuriyet Başsavcılığı'na kendimi ihbar ediyorum” dedi.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Gerede’deki deri işçilerinin sorunlarını anlattı.
Bolu’nun Gerede ilçesinde dericilik sektöründe 2 bin 500 kişinin yan sanayisiyle birlikte 3 bin kadar işçinin çalışmakta olduğunu belirten Özcan, “Ağır ve Tehlikeli İşler Tüzüğü kapsamında sayılan işlerden bir tanesi ancak buralarda bu tüzük hükümleri uygulanmamış. Meydana gelen iş kazalarında yüzlerce insan sakat kalmıştır” dedi.
Özcan, şöyle konuştu:

“İşçiler miting talep etmiş. Gerede Kaymakamı önce yazılı olarak miting için izin vermiş ama mitinge saatler kala bir gün sonra Sayın Cumhurbaşkanı’nın Bolu ziyaretini bahane ederek bu izni iptal etmiştir. Buna tepki gösteren birkaç yüz işçi ertesi gün miting alanında toplanmış 'hakkımızı istiyoruz' şeklinde slogan atmış ancak buna karşı polis teröriste bile reva görmediği ölçüde tepkiyle karşılamış copla, biber gazıyla müdahale etmiş ve 20 kadar işçi arkadaşı gözaltına almıştır. Bu işçi arkadaşlara Gerede Cumhuriyet Savcılığı tarafından kamu davası açılmıştır. Bu durumu kabul etmiyorum. Oradaki işçi arkadaşlarım haklı. Suçsuz olduklarına inanıyorum. Yargı sürecinde arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağımızı ifade ediyorum. İşçilerin yaptıkları bu eylemlerin tamamında ben onların yanındayım. Eğer işçi arkadaşlarımızın yaptıklarını suç olduğunu dünüyorsa ki öyle yapıyor Gerede Cumhuriyet Başsavcımız ben TBMM çatısı altında Gerede Cumhuriyet Başsavcılığı'na kendimi ihbar ediyorum. O işçilerin yanında ben de vardım. Yaptıkları yasadışıysa ben de o suçu işledim. Benim hakkımda da gerekli işlemi yapmaya davet ediyorum Sayın Cumhuriyet Başsavcısını.”

TUTUKLU VEKİLLER

Bir basın mensubunun, “Meclis Başkanı, grup başkanvekilleri ile bir araya gelecek, tutuklu vekiller konusunda, CHP olarak sizin somut öneriniz nedir?” sorusuna Özcan, “Bizim parti yetkilileri veya partimizin görevlendireceği grup başkanvekili şayet böyle bir görüşme olacaksa buna katılacak, ancak biz CHP olarak öteden beri şunu söylüyoruz sorun bir şekilde çözülmeli. Çözülme konusunda irade ortaya konulduktan sonra anayasa değişikliği ya da yasa değişikliği ile her ikisiyle de bu sorunun kalıcı olarak çözülebileceği kanaatindeyiz” yanıtını verdi.

Meclis Başkanı’nın açıklamalarını hatırlatan bir basın mensubunun, “Böyle bir görüşmenin olmayacağı yönünde bir kanaatiniz var mı?” sorusunu da Özcan, “Bu görüşmenin olacağını televizyonlardan izledim bugün de bu görüşmenin olmayacağına dair ikinci bir duyum almadım” şeklinde yanıtladı.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com