CHP'li ÖZ'den Büyükşehir Kanunu değerlendirmesi

CHP'li ÖZ'den Büyükşehir Kanunu değerlendirmesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Sakine ÖZ, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen “Büyükşehir Belediyesi Kanun Tasarısı” üzerine yeni bir yazılı açıklama yaptı.

Milletvekili Öz, açıklamasında, CHP’nin yasa tasarısına ilişkin tüm somut uyarı ve önerilerinin, diyalog çağrılarının hükümet ve komisyon tarafından görmezden gelindiğini, yasanın “4+4+4” eğitim düzenlemesindeki gibi “oldubitti”ye getirilerek, tarafların katkısı alınmadan çıkartıldığını savundu. Yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak mevcut biçimiyle yayınlanması halinde, Türkiye’nin idari yapısı ile vatandaşımızın mali ve sosyo-ekonomik hakları açısından büyük kayıplara yol açacağını belirtti. Sakine Öz, yasanın Cumhurbaşkanı tarafından yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderilmesini dilediğini ifade etti.

Milletvekili Sakine Öz, ilgili yasanın hazırlık sürecinde “demokratik katılım” unsurlarının devredışı bırakıldığını, “yerelleşme” adı altındaki bir tasarının kapalı kapılar ardında, vatandaşın ve sivil toplum kuruluşlarının bilgi, katkı ve taleplerinden uzak oluşturulduğunu öne sürdü. Öz, artık “yasa” halini alan metnin, özellikle “Yeni Anayasa” sürecindeki “Başkanlık Modeli” ile birlikte gündeme getirilmesine dikkat çekti ve Büyükşehir Belediyesi Yasası’nın, temelde Başkanlık Modeli’nin idari altyapısını kurmak adına çıkartıldığını; asıl amacın, ülkenin merkezden yönetim esasına dayalı üniter yapısının ortadan kaldırılması olduğunu iddia etti. (VİK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com