CHP'li Öztrak'tan haberlere yalanlama

CHP'li Öztrak'tan haberlere yalanlama
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak Deutsche Bank’ın raporuna istinaden yazılan "Merkez Bankası'nın politikaları eşsiz bir avantaj" başlığıyla basında yer alan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını iddia etti.

Yazılı bir açıklama yapan Öztrak iktidarın, güdümlü ve gerçekdışı haberlerle uluslararası kuruluşların ekonomiye ilişkin uyarılarını çarpıtmaya devam ettiğini öne sürdü. Uluslararası bir bankanın (Deutsche Bank) yatırımcı raporuna istinaden "Merkez Bankası"nın politikaları eşsiz bir avantaj” başlıklı haberlere değinen Öztrak, “Söz konusu bankanın 11 Mayıs 2012 tarihinde yayımladığı raporun 47 ve 55’inci sayfaları arasındaki bölüm Brezilya, Endonezya ve Türkiye'nin küresel sermaye hareketlerine karşı uyguladığı politikaları analiz etmektedir. Aynı raporun 48’inci sayfasında Türkiye ekonomisinin, diğer iki ülkeye göre daha yüksek cari açığa sahip olmasına karşın, döviz rezervlerinin karşılaştırılan bu iki ülkenin altında olduğuna işaret edilmektedir. Yine Türkiye'de büyüme oynaklığının, karşılaştırılan diğer iki ülkeye göre daha yüksek olduğunun altı çizilmektedir. Aynı raporun 54. Sayfasında Merkez Bankasının uyguladığı politikalardaki riskler teker teker sayılmış ve uygulanan bu politikaların başarısına ilişkin kuşkular dile getirilmiştir” dedi.

Tüm bu gerçekler ortada olmasına karşın haberlerde; raporun 55. Sayfasında yer alan Merkez Bankası’nın kendi politikasına ilişkin görüşlerinin sanki Deutsche Bank söylemiş gibi yansıtıldığını, aynı raporun 35’in Sayfasında Merkez Bankası anketlerinde katılımcıların enflasyonun resmi hedef olan yüzde 5’e düşürülmesi konusunda inanç (güven) eksikliği olduğuna işaret edildiğini, bu açık ve anlaşılır ifadeye karşın haberlerde Bankanın araştırmalarına göre Türkiye'nin uzun vadeli enflasyon oranının yüzde 5 olacağına dair güvenin oluştuğunun belirtildiğini iddia eden Öztrak, basında raporla ilgili çarpıtılmış haberlerin yayınlandığını iddia etti.
Öztrak, Standart & Poor’s’un Türkiye’den özür dileme haberinin de anında yalanlandığını savunan Öztrak, “Hükümet neyin korkusu içindedir? Hükümet beklentileri etkileyebilmek için güdümlü ve gerçekdışı haberlere mi bel bağlamaktadır?” dedi.

"HÜKÜMET EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİ TOPLAMALI"

CHP’li Faik Öztrak, “Hükümet beklentileri gerçekten olumlu etkilemek istiyorsa ekonomide şeffaflığı artırmak ve tüm ekonomik aktörleri güncel gelişmeler hakkında haberdar etmek üzere Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplamalıdır. 2010 yılında Anayasal statü kazandırılan bu konsey 2009 Şubat ayından beri toplanmamıştır. Bunun yerine Hükümet kapalı kapılar ardında tamamen bürokrat ve siyasilerden oluşan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nu toplamayı tercih etmektedir. Bu sıkıntılı gidişte asıl yapılması gereken Ekonomik ve Sosyal Konseyi bir an önce toplayarak ülkedeki tüm sosyal tarafların ekonomideki gelişmelerden haberdar edilmesi ve bu tarafların çözüm önerilerinin alınmasıdır” dedi.
(SRK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com