CHP'li Öztrak'tan işsizlik uyarısı

CHP'li Öztrak'tan işsizlik uyarısı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TBMM'ye ekonominin yönetimiyle ilgili gelen yasaların hepsinin ''minareye kılıf uydurmayı'' hedeflediğini söyledi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ekonomik gelişmelere değindi. Hazine'nin ''sukuk (kira sertifikası)'' ihracına dikkati çeken Öztrak, hükümetin bunu gerçekleştirmek için geçen yıl Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Kanunu'nda değişiklik yaptığını anımsattı. Öztrak, bunun ardından 2012 Eylül ayında Hazine Müsteşarlığı'nın 1,5 milyar dolar tutarında bir sukuk ihracı gerçekleştirdiğini, bu işleme Citibank ile HSBC bankalarının aracılık ettiğini belirtti.
 
Sukuk ihracı sürecinde en kritik aktörün varlık kiralama şirketi olduğunu ifade eden Öztrak, ''Peki, bizde böyle bir varlık kiralama şirketi gerçekten var mı?'' diye sordu. Bu kapsamda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdiğini kaydeden Öztrak, şunları kaydetti: ''Tablo gayet net, ortada fiilen faaliyet gösteren, kamudan devir aldığı taşınmazları hak sahipleri adına yöneten bir şirket yok. Kağıt üstünde kurulmuş, sanal bir yapı var. 26 Şubat 2013 tarihinde Başbakan'ın imzasıyla TBMM'ye bir kanun tasarısı geldi. Bu tasarının 2. maddesi ile söz konusu varlık kiralama şirketine tanınan muafiyetlerin kapsam ve alanı genişletiliyor. Varlık kiralama şirketi, defter tutma yükümlülüğünden, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkındaki KHK hükümlerinden, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Personel Rejimi'nden muaf tutuluyor ve daha pek çok düzenlemeden bu şirkete muafiyetler getiriliyor. Neden? Çünkü bu şirket ortada yok. Olmayan şirketi olduğu gibi göstermeye kalkınca mevzuattan kaynaklanacak sorumluluklar bu işlemi yapanlar için sıkıntı yaratacak. Şimdi getirilen bu yasa tasarısı ile minareye kılıf uydurma telaşını görüyoruz.''
 
'YENİDEN 2 HANELİ RAKAMLARA DOĞRU YÜKSELMİŞ DURUMDA'
 
Öztrak, gazetecilerin bugün 2012 yılı Aralık ayı işsizlik rakamlarının açıklandığını ve rakamın bir önceki yılın aynı ayına göre yükseldiğinin görüldüğünü anımsatması üzerine, işsizliğin büyümenin duraklamasıyla yeniden artış sürecine girdiğini kaydetti.
 
''Yeniden 2 haneli rakamlara doğru yükselmiş durumda, bu son derece risklidir'' diyen Öztrak, şöyle devam etti: ''Başta Amerika olmak üzere krizin ortasındaki ekonomilerde işsizlik düşme eğilimine girerken, Türkiye'de artma eğilimine giriyorsa, bu bir müddet sonra bizim dışarıdan fon temin etmemizi de zora sokacaktır. Onun için Aralık ayında ortaya çıkan işsizlik rakamındaki artışı son derece tehlikeli buluyorum. Hükümetin bu konuda bir an önce önlem almasını bekliyoruz. Bu ülkenin genç bir nüfusu var. Bu nüfusa iş verebilirsek Türkiye yüzde 7 falan değil, yüzde 8, yüzde 9 bile büyüyebilir. Ama bu nüfusa iş veremiyoruz, ortada sürekli sosyal bir saatli bomba yaratıyoruz.''
 
Hükümetin bütün gayretini ekonomide yeniden istihdam yaratma noktasında yoğunlaştırması gerektiğine işaret eden Öztrak, ancak hükümetin bambaşka yerlerde gezdiğini, ekonomiden sorumlu bakanların birbirlerinden farklı beyanatlar verdiğini söyledi.
 
TBMM'ye ekonominin yönetimiyle ilgili gelen yasaların hepsinin ''minareye kılıf uydurmayı'' hedeflediğini ileri süren Öztrak, şunları söyledi: ''2002'de kriz yönetimi çerçevesinde çok önemli bazı şeyleri gerçekleştirdik. Bu ülkede bazı çapalar attık. Nedir bunlar; Borçlanma Kanunu, Kamu Mali Yönetimi Kanunu, Merkez Bankası Kanunu. Diğerleri de bağımsız kurullarla ilgili düzenlemelerdir. Niçin bunları yaptık? Siyaset ekonominin günlük işleyişine bulaşmasın, kurallar olsun, insanlar o kurallar içinde rahatça yatırım yapabilsinler, ülke büyüsün, işsizlik azalsın. Meclis'e en son gelen Borçlanma Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle ilgili yasaya bakın, her şeye garanti veriyoruz. Mali disiplin denen bir şey kalmadı. Devlet, 'sen al parayı, işi yap. Yapamazsan ben o parayı, dış borcu devralacağım' diyor. Neden bunu yapmak zorunda kalıyoruz? Neden sukuk? Neden dış borca bu kadar garanti? Çünkü artık dışarıdan uzun vadeli fon Türkiye'ye gelmiyor, sıkıntılı. Gelen para hep sıcak para, kısa vadeli fon.''(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com