CHP’li Refik Eryılmaz AKP’yi eleştirdi

CHP’li Refik Eryılmaz AKP’yi eleştirdi
CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, AKP hükümetinin "Konuşmayan, sorgulamayan, görmeyen, duymayan sadece biat eden bir gençlik" yaratmaya çalıştığını iddia etti.

TBMM'de bir grup CHP milletvekiliyle basın toplantısı düzenleyen Eryılmaz "Türkiye'de tutuklu öğrenciler" konusunda değerlendirmeler yaptı. "AKP'nin ileri demokrasi uygulamalarına baktığımızda cezaevlerinde milletvekillerini, belediye başkanlarını, avukatları, öğrencileri, bilim adamalarını, parti temsilcilerini, işçi temsilcilerini ve öğretim görevlilerini görüyoruz" diyen Eryılmaz şunları söyledi:

"Basın ve medyanın kuşatma altına alındığını, susturulduğunu görüyoruz. yayınlanmamış kitapların toplatıldığını, dünyada en fazla gazetecinin ceza evinde olduğunu, aralarında lise öğrencilerinin de olduğu 600'e yakın öğrencinin tutsak edildiğini görüyoruz. 'Demokrasi bizim için amaç değil araç' diyen bir Başbakan'dan başka ne beklenebilirdi ki. AKP Hükümeti kendisi gibi düşünmeyen, kendisi gibi inanmayan ve kendisi gibi yaşamak istemeyen herkesi ama herkesi maalesef despot ve faşizan bir anlayışla yok etmeye çalışmaktadır."

‘HÜKÜMET SORGULAMAYAN GENÇLİK YARATMA ÇABASI İÇİNDE’

Gençleri Türkiye'nin "Umudu, geleceği, gözbebeği" olarak tanımlayan Eryılmaz, "En temel, en doğal ve en masum haklarını kullanırken terörle ilişkilendirilerek ne zaman biteceği belli olmayan bir yargılama süreci içerisinde özgürlüklerinden mahrum bırakıldıklarına" dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Öğrencilerin öğrenim hakları hukukun en temel ilkeleri ayaklar altına alınarak ellerinden alınmaktadır. Hükümet, konuşmayan, sorgulamayan, görmeyen, duymayan sadece biat eden bir gençlik yaratmanın çabası içerisindedir. Bunu kabul etmeyen buna direnen gençlerimiz özel yetkili mahkemeler kanalıyla keyfi bir şekilde tutuklanmakta ve sindirilmeye çalışılmaktadır. bu tutuklamaların çoğu terörle mücadele' adı altında yapılmaktadır. iddianamelerde delil diye sunulan gerekçelerin saçmalık boyutuna vardığı artık bütün kamuoyunca bilinmektedir. Taş, boyundaki poşu, kitaplar, su faturaları, anmalar, staj başvuruları, verilen dersler, yemekhaneyi boykot etmek, konser bileti satmak, basın açıklamasına katılmak, mitinge gitmek, parasz eğitim talep etmek, çantasında yumurta bulundurmak, bakanı protesto etmek gibi demokratik hakların kullanılması terör örgütüne üye olmanın gerekçeleri olarak kabul edilmektedir. Bu eylemlerden dolayı yüzlerce üniversite öğrencisi yıllardır cezaevlerinde tutuklu bulunmaktadır."
(SRK)

Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com