CHP'li RTÜK üyesinden muhalefet şerhi

CHP'li RTÜK üyesinden muhalefet şerhi
CHP'li RTÜK üyesi Ali Öztunç, Ömer Tuğrul İnançer'le ilgili RTÜK kararına şerh düştü.
İşte Ali Öztunç'un şerh açıklamasının metni:
 
"TRT TURK logosu ile yayın yapmakta olan medya hizmet sağlayıcı kuruluşun ekrana getirdiği "Ömer Tuğrul İnaçer İle Gönül Dünyamız" adlı programda herhangi bir mevzuat ihlali bulunmadığına çoğunluk oyuyla karar verilmiştir.
 
Söz konusu programda Ömer Tuğrul İnançer, "Çalışan kadın ben kocama muhtaç değilim deyip yuvasını dağıtıyor. Evlilik kurumunun bugün ki empoze edilen, 'Ben kendi ayaklarım üzerinde dururum.', 'Kadının ekonomik hürriyeti' gibi aldatmacalardan vazgeçilmesi lazımdır. İstatistikle meşgul olanlar boşanmaların kimler arasında olduğunu bir istatistiki anket yapıversinler. Çalışan kadından bahsediyorum. 'Ben kocama muhtaç değilim.' diye evvela ailesini dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor. Kocasının emrinde olmayı haysiyetine uygun bulmuyor. Ben eş demem. Eş yoktur, eşitlik yoktur. Ben karımla çocuğumla eşit değilim. Eşim değil zevcem olur. Karı da kurumsallığı anlatmak için kullanılır." biçiminde ifadeler kullandığı tespit edilmiştir.
Programda;çalışan kadınların durumu ekonomik bir özgürlük aldatmacası olarak nitelendirildiği, ekonomik bağımsızlığını elde etmiş kadınların aile kurumuna zarar verdiği, kocasından ziyade işyerindeki patronunun hizmetinde olmayı haysiyetine daha uygun bulduğu şeklinde özetlenebilecek görüşlere yer verildiği görülmektedir.
 
Öncelikle belirtmek gerekir ki her türlü düşünce hukuk sınırları çerçevesinde ifade özgürlüğü teminatı altındadır. Burada ihlal oluşturan husus, TRT'nin bir kamu kurumu olduğu ve programda ileri sürülen görüşlerin program sunucusu tarafından onaylanarak kabul edilmesi ve sanki söz konusu görüş TRT tarafından onaylanıyor gibi görünmesidir. İzleme raporunda ve bunu onaylamaktan öte bir tutum içinde olmayan sayın çoğunluğun kararında bu durum atlanarak konunun ifade özgürlüğü bağlamında ele alınması talihsizlik ve tarafgirliktir.
İleri sürülen ifadeler kesinlikle bir cinsiyet ayrımı, aşağılama ifadesi, ailenin korunmasına aykırı ve kadına baskıyı teşvik edecek cinsiyetler arası eşitliği reddeden nitelikte ve bu anlamda yorumlanabilecek bir düşüncedir. Bu haliyle söz konusu ifadelerin hiçbir felsefi derinliği de bulunmamaktadır. Hatta tam tersine felsefi bir derinsizliği içinde mutlak şekilde barındırmaktadır.
 
Söz konusu ifadelerin başta Anayasa olmak üzere karı-zevce vs değil de eşler arası eşitliği benimsemiş bir Medeni Hukuk anlayışına aykırı düşünceyi barındırıp barındırmadığı ve program sunucusunun onaylayıcı tavrının ise mevzubahis dahi edilmediği Üst Kurul kararı eksik ve yanıltıcıdır. Bu haliyle gerek Üst Kurul kararı gerekse İzleme uzmanının raporu da TRT'nin sunucusu gibi Ömer Tuğrul İnançer'in ifadelerini benimsemiş olduğunu kabul etmişlerdir.
 
Sonuç olarak, söz konusu programın, 6112 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan; "Hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı olamaz."; (e) bendinde yer alan, "Irk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, özürlülük, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez." (f) bendinde yer alan; "Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz."ve (s) bendinde yer alan, "Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez." hükümlerini ihlal ettiği kanaati ile çoğunluğun görüşüne katılmıyorum."

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com