CHP'li Süleyman Çelebi AKP'yi eleştirdi

CHP'li Süleyman Çelebi AKP'yi eleştirdi
CHP'li Süleyman Çelebi sansursuzhaber.com'a değerlendirmelerde bulundu. AKP'nin asıl rövanşının Atatrük'le olduğunu belirten Çelebi 'Atatürk'ü bu toplumun gönlünden yok edemezler' dedi.

SansursuzHaber/ÖZELSon dönemlerde AKP iktidarının Atatürk’ü silmeye yönelik bir kampanya içerisinde olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Bayramların kutlanmasının engellenmesiyle başlayan süreç, özel okullarda Atatürk köşelerinin zorunlu olmaktan çıkarılmasıyla devam etti. Şimdi de Sağlık Bakanlığı’nın sitesinden Atatürk fotoğrafı ve ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ sözü kaldırıldı. Bunlarla ilgili neler söyleyeceksiniz?

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Bir bütün olarak şöyle değerlendiriyorum. AKP iktidarının  bütün sürecine baktığımızda Atatürk’ün bütün mücadelesini ortadan kaldırmaya yönelik bir algıyı yavaş yavaş devreye koyduğu esas rövanşın da Atatürk’le olduğunu ben bütün kongrelerde ifade ediyorum. Çünkü temel hedef Cumhuriyet değerlerini yok etmektir. Tek parti dönemi algısına yönelik vurgu yapılarak, o dönemdeki uygulamaları, mücadeleleri yok sayarak Osmanlı sürecini yeniden hayata geçirmek isteyen bir anlayışın ürünü olduğunu görüyorum. Bugün belediyelerde de bu durum var. Küçükçekmece Belediyesi  yeni bir uygulama yaptı.  Daha önce herkesin sevdiği Atatürk parkındaki büstün yerine küçük bir minyatür Atatürk büstü koydu. Yavaş yavaş hem büstleri küçülterek hem de hafızalardan Atatürk’ü mümkün olduğunca silmeye yönelik bir projenin içindeler. Bu proje devam ediyor. Çağdaşlaşma, modernleşme projesi yerine yeni bir muhafazakar sistemin egemen olduğunu, kendi önderlerinin egemen olduğu bir yapılanmaya doğru gidildiğini her aşamada her uygulamada görüyoruz. Bu Atatürk’ün söylediği bütün temel yaklaşımları ortadan kaldırmaya yönelik. Kurtuluş Mücadelesi döneminde Atatürk’ün başlattığı bütün çabaları Atatürk’ün ismi kullanılmadan milletvekillerinin söyleminde, belediye başkanlarının söyleminde ortadan kaldırılarak Mehmetçik’in verdiği mücadele olarak örülmeye çalışılıyor. Tabi ki Mehmetçik’in büyük bir mücadelesi var. Ama bunun bir önderi, lideri yönetim yapısı vardı. Bunları Türkiye lugatlarından yok etmeye yönelik bir projedir. Esas hedef de zaten bu. Aşama aşama başlatılan Cumhuriyet’le rövanş alma  diye başlatılan projenin arka yüzü budur. Kastamonu’da İnönü karakolunun adı yerine orada şehit edilen bir polisin adı verilmiştir. Şehit polisin adı tabi ki verilir ama İnönü’nün, Atatürk’ün adı kaldırılarak değil. Bu anlamada simgeleşen bir önemli sürece doğru Türkiye gidiyor. Şunu net söylüyorum: Bu tamamen bir rövanşist yaklaşımdır. Bu rövanşın içinde Atatürk’ün modernleşme, çağdaşlaşma, laiklik ve bu anlamdaki demokratik projesini ortadan kaldırma ve o simgeyi de tarihten kaldırmaya yönelik bir proje olduğunu söylüyorum. Kınıyorum. Bugün eğer bu ülkede ezan sesi duyuluyorsa, bu ülke özgür bir toplum noktasına gelmişse, bu ülkede Kurtuluş Savaşı verilmişse, bu ülkenin simgesi haline gelen Atatürk’ü belki bazı yerlerden yok edebilirler ama bu toplumun gönlünden yok edemezler. O nedenle bu yaptıklarının sorgulanacağı bir sürecin mutlaka Türkiye’de egemen olacağını düşünüyorum.   

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com