CHP'li Tanrıkulu o konuşmayı anlattı

CHP'li Tanrıkulu o konuşmayı anlattı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kaçırılan AKP Hakkari İl Başkanı'nın kardeşini kendisinin aradığını belirterek, "Kardeşini ben kendim aradım. Daha sonra Genel Başkanımıza verdim, Genel Başkanımız konuştu. "Geçmiş olsun' dedi. Biz aradıktan s

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kaçırılan AKP Hakkâri İl Başkanı'nın kardeşini kendisinin aradığını belirterek, "Kardeşini ben kendim aradım. Daha sonra Genel Başkanımıza verdim, Genel Başkanımız konuştu. "Geçmiş olsun' dedi. Biz aradıktan sonra Sayın Başbakan da aramış" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, birinci öğretim, ikinci öğretim, yüksek lisans eğitiminde harç alınmaması yönündeki teklifi Meclis Başkanlığı'na sunduğunu açıkladı.

Harçların kaldırılması noktasında gösteri yaptıkları için cezaevinde bulunan öğrencilerin olduğunu hatırlatan Tanrıkulu, "Bu nedenle cezaevinde bulunan öğrencilerin de derhal salıverilmesi lazım. Soyut örgüt üyeliği suçlarından arındırılarak serbest bırakılmaları sağlanmalıdır" dedi.

"ÖSYM BAŞKANI'NIN İSTİFA ETMESİ LAZIM"

Bir basın mensubunun, "ÖSYM'nin yaptığı hakimler ve savcılar sınavı iptal edildi, ne diyorsunuz?" sorusuna Tanrıkulu, "Bugüne kadar 7 ayrı sınavda sorun olduğu ortaya çıktı bu başkan döneminde. Bu ÖSYM'nin bu haliyle bu Başkan'ın başkanlığında dürüst sınav yapamadığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ÖSYM Başkanı'nın istifa etmesi lazım. ÖSYM yıllardır dürüst sınav yapamamaktadır, büyük şaibe vardır, ÖSYM'nin bu şaibeden arındırılması lazım" dedi.

"BEN ARADIM, BİZ ARADIKTAN SONRA SAYIN BAŞBAKAN DA ARAMIŞ"

"Dünkü telefon görüşmesiyle ilgili bazı iddialar ortaya atıldı, kaçırılan AKP'li il başkanının kardeşini sizin aradığınız ifade edildi, ne diyorsunuz?" sorusuna Tanrıkılu, "Bu konular polemik yapılmayacak kadar önemlidir. Bir il başkanı, siyasetçi, genç bir avukat kaçırılmıştır. Onun yaşamı söz konusudur. Biz bir insani duyarlılık gösterdik. Aradık, geçmiş olsun dedik. Üzerimize düşen ne varsa yapacağımızı ifade ettik" dedi.

"Kemal Bey'in dün açıklaması vardı, polemik biraz da buradan çıktı" sözü üzerine, "Dün yoldaydım. Biz aradıktan sonra Sayın Başbakan da aramış" dedi. "Siz mi aradınız?" sorusuna da Tanrıkulu, "Kardeşini ben kendim aradım. Daha sonra Genel Başkanımıza verdim, Genel Başkanımız konuştu. 'Geçmiş olsun' dedi. Daha sonra Gürsel Bey görüştü kendileriyle. Biz aradıktan sonra demek ki Başbakan böyle bir arama gereği duymuş ya da Başbakan'a hatırlatmışlar yardımcıları, bugüne kadar aramadı herhalde hatırlatmışlar. Bakanlar aramış olabilir ama Başbakan aramadı, biz aradıktan sonra aradığı bir tablo var ortada. Yani kim önce aradı kim sonra aradı, bu polemikler gerçekten doğru değil, bir insanın zor bir yerde siyaset yapan genç bir avukatın yaşamı söz konusu, kendisinden haber alınamıyor, bulunduğu koşullar kaçırıldığına işaret ediyor" dedi.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun Apaydın Kampı'na yaptığı ziyarete ilişkin soruya da Tanrıkulu, şu yanıtı verdi:
"Bir iddia üzerine İnsan Hakları Komisyonu oraya gitmesi konusunda görevlendirildi. Bir iddiayı araştırmak için gidiyorsunuz, bu iddia ne, buranın askeri üs olarak kullanıldığı iddiası. Buna bir hafta sonra 8 gün sonra giderseniz herhalde oradakiler de yani şey değiller, mutlaka bunun bir kanıtı varsa ortadan kaldıracaklardır. Böyle de olmuş. Giden arkadaşlarımıza soruyorum. Yanı başımızda bir karakolda bir işkence iddiası varsa ve işkence aletleri konusunda bize bir ihbar gelse biz Ankara Valisini arayacağız, Meclis Başkanı'nı arayacağız, şu karakolda işkence iddiası var oraya gideceğiz mi diyeceğiz. Böyle gidilmez ki. Biz kimseden izin almak zorunda değiliz, oralara Başbakan'ın keyfine göre gidilmez.

MHP'den milletvekili Atila Kaya kuşkularını ortaya koydu. 8 gün sonra bu izlenim bile varsa bizim dediklerimizin haklılığı ortaya çıkmaktadır bize göre." 

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com