CHP’li Tanrıkulu'dan fişleme sorusu

CHP’li Tanrıkulu'dan fişleme sorusu
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, “Bakanlığınız 663 sayılı kararnamenin 47. maddesi uyarınca bugüne kadar hastaların kişisel bilgilerin toplanması ve başka kurumlarla paylaşılması için hangi iş ve işlemleri yapmıştır

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yi hatırlatan Tanrıkulu, “663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 47. maddesi ile Sağlık Bakanlığı’na; bütün kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarından; sağlık hizmeti alanların aldıkları sağlık hizmetinin gereği olarak ilgili sağlık kurum ve kuruluşuna vermek zorunda oldukları kişisel bilgileri ve bu kimselere verilen hizmete ilişkin bilgileri her türlü vasıtayla toplama, işleme ve paylaşma yetkisi verilmiştir” dedi.

Tanrıkulu, Sağlık Bakanı’na şu soruları yöneltti:

“Bakanlığınız 663 sayılı kararnamenin 47. maddesi uyarınca bugüne kadar hastaların kişisel bilgilerin toplanması ve başka kurumlarla paylaşılması için hangi iş ve işlemleri yapmıştır? Bu çerçevede 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye dayanarak hangi kurum ve kuruluşlarla hastaların bilgileri paylaşılmıştır? Bakanlığınızın bu konuda paylaşım yaptığı kurum ve kuruluşlar hangileridir?

Bakanlığınız hangi amaçla il sağlık müdürlüklerinin psikiyatri kliniklerinde tedavi gören ‘uyuşturucu, uyarıcı veya uçucu maddeler ile alkol bağımlılığı bulunan kişiler’ ve ‘akıl hastaları’nın kişisel bilgilerini toplamasını istemektedir?

Bakanlığınıza göre bu uygulama Anayasamıza, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Hasta Hakları Yönetmeliği'ne aykırı değil midir? Bu konudaki dayanaklarınız nelerdir? Bu uygulama insanların 'fişlenmesi' sonucunu doğurmayacak mıdır?

Toplumda önyargı nedeniyle birçok psikiyatri hastası ve madde bağımlısı tedaviye başvurmaktan kaçınırken, hasta bilgilerinin farklı kurumlarla paylaşılması durumunda psikiyatri hastaları ile alkol, uyuşturucu ve uçucu madde bağımlılarının 'fişlenmemek' için tedavi olmaktan vazgeçebilecekleri öngörülmemiş müdür?” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com