CHP'li Tanrıkulu'dan 'telekulak' sorusu

CHP'li Tanrıkulu'dan 'telekulak' sorusu
2011 – 2013 yılları arasında ülkemizde mahkeme kararı olmadan (yasa dışı) telefon dinlenmesi yapılmış mıdır?

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan’a, ‘telefonu dinlenen veya teknik takip altında olan muhalefet partisi yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanları, savcılar, hâkimler ve emniyet mensupları bulunup bulunmadığını’ sordu.

Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesiyle 2011-2013 yılları arasında ülkede mahkeme kararıyla telefon dinlemesi yapılıp yapılmadığının yanıtlanması istendi. Dinleme yapıldıysa dinlemelerin sayısını soran Tanrıkulu şu soruları sordu:‘Dinlenme talepleri hangi kurum tarafından yapılmıştır? Dinlenenler arasında bankaların genel müdürleri, askeri, yargı, emniyet üst düzey bürokrat var mıdır? Varsa kimlerdir?

2011 – 2013 yılları arasında ülkemizde mahkeme kararı olmadan (yasa dışı) telefon dinlenmesi yapılmış mıdır? Yapılmış ise, sayısı nedir? Dinlenme kim ve kimler tarafında yapılmıştır?

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK), Cumhuriyet savcısı dinlemeler sonunda suç delili bulunmadıysa, bunu 15 gün içinde ilgili kişiye ‘telefonlarınız dinlenmiştir, suç unsuru bulunamamıştır’ yönünde bilgi verilmesini öngörmektedir. Dinleme sonucunda suç unsuru bulunmayan kaç kişiye telefonlarınız dinlenmiştir diye bilgi verilmiştir? Verilmediyse sorumlular hakkında neden işlem yapılmamıştır?

Yargıtay’ın, genel dinleme-izleme yapılmayacağı konusundaki kararı bilinmektedir. 2011 – 2013 tarihler arasında genel dinleme yapılmış mıdır? Yapıldıysa sorumluları hakkında yapılan işlemler nelerdir?

Telefonu dinlenen veya teknik takip altında olan muhalefet partisi yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanları, savcılar, hâkimler ve emniyet mensupları bulunmakta mıdır? Bu kişiler kimlerdir? Takip edilme veya dinlenme gerekçeleri nelerdir?

2011 – 2013 yılları arasında ana muhalefet partisi yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanları, hâkimler, savcılar, emniyet müdürleri ve emniyet daire başkanları ve kamu kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri sendika başkanları fişlendiği iddiaları doğru mudur? Bu doğruysa hangi kurum ve kişiler tarafında fişlenmişlerdir?’  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com