CHP'li Tarhan: ÖYM'ler kimleri zindanlara atıncaya kadar geçerliydi?!.

CHP'li Tarhan: ÖYM'ler kimleri zindanlara atıncaya kadar geçerliydi?!.
Meclis Genel Kurulu'na dün Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM) tartışması damgasını vurdu. CHP'li Emine Ülker Tarhan, "Kimleri susturuncaya kadar geçici bir mahkemeydi bu?" şeklinde Bozdağ'a tepkisini dile getirdi.

Meclis Genel Kurulu'nda ÖYM'ler ile ilgili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın "Bu mahkemeler ihtiyaca binaen kuruldu" açıklamasına, CHP'den sert eleştiri geldi.

Mecliste Bozdağ'ın "amac(ımız)a ulaşıldı, geçerliliğini yitirdi" anlamına gelebilecek ifadelerine, CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan, "Kimleri susturuncaya kadar Sayın Bakan? Kimleri susturuncaya kadar geçici bir mahkemeydi bu? Kimleri susturuncaya kadar geçiciydi? Kimleri zindanlara atıncaya kadar geçerliydi? Geçerlilik ne demek? Nasıl hukukçusunuz siz?" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

İşte dün akşam Meclis Genel Kurulu'nda tutanaklara yansıyan Özel Yetkili Mahkemeler tartışması:

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ - Bu konuda devam eden bir çalışma var. Bu çalışma bittikten sonra bunun üzerinde bir müzakere yapılacak, bu müzakere sonucuna göre nasıl bir düzenleme yapılacağına karar verilecek, ondan sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır. Şu anda kamuoyunda şöyle yapılacak, böyle yapılacak şeklindeki değerlendirmeler bu çalışmayı yapanlardan alınan bilgilerden değil, büyük ölçüde tahminlere dayalı birtakım değerlendirmelerden kaynaklanıyor, onu özellikle ifade etmek isterim.
 
Biz özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin Türkiye'de bir ihtiyaçtan doğduğunu söyledik. Doğrudur, bir ihtiyaçtan doğdu bu mahkemeler. Daha önce devlet güvenlik mahkemeleri adıyla kuruldu, ülkemizde faaliyette bulundu, son yapılan düzenlemelerle devlet güvenlik mahkemeleri kaldırıldı, bu kaldırılırken de birtakım değerlendirmeler yapıldı. Bu kalktı ama bunun gördüğü davalarla ilgili soruşturma ve kovuşturmaların diğer mahkemeler tarafından yapılması hâlinde ortaya ne gibi sorunlar çıkabilir, neler olabilir, buna dair değerlendirmeler yapıldıktan sonra özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kurulması yönünde bir karar alındı ve bir ihtiyaç olduğu değerlendirildi ve biz de her defasında özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin ihtiyaca müsteniden kurulmuş geçici bir mahkeme olduğunu ifade ettik. Yani bu mahkemelerin hukuk devletinin. 
 
Emine Ülker Tarhan (Ankara) - Kimleri susturuncaya kadar Sayın Bakan? Kimleri susturuncaya kadar geçici bir mahkemeydi bu? Kimleri susturuncaya kadar geçiciydi? Kimleri zindanlara atıncaya kadar geçerliydi? Geçerlilik ne demek? Nasıl hukukçusunuz siz? 
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ - Olmazsa olmaz mahkemeleri olduğunu hiçbir zaman söylemedik ve bu mahkemelerin ihtiyaç ortadan kalktığı zaman da kalkacağını ifade ettik ama biz şunu da söyledik zaman zaman, onu da açıkça ifade ettik: Devam eden. 
 
Kamer Genç (Tunceli) - Yani AKP'nin emrinde olmayan bir özel mahkemeler mi ihtiyaçtan doğdu? 
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ (Yozgat) - .soruşturma ve kovuşturmalarla ilgili kamuoyunda yapılan tartışmalar sırasında kendi görüşlerimizi kamuoyuyla paylaştık. Bu mahkemeleri övdüğümüz, bu mahkemelerin hukuk devletinin gereği olduğunu ifade ettiğimiz anlamına gelmez, onu açıkça ifade ediyoruz. 
 
Salih Fırat (Adıyaman) - Yani Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti değil midir şu an? 
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ - Ve bu mahkemelerle ilgili değerlendirmeler, çalışmalar bittikten sonra atılacak adıma ilişkin son karar verilecek ve kamuoyuyla da paylaşılacaktır. Şu anda basında bu konuda yer alan haberlerin tamamı basının kendi değerlendirmeleridir. Yoksa bu çalışmanın içinde elde edilmiş bilgiler değildir, doğru olan tek şey vardır. 
 
Kamer Genç (Tunceli) - Yahu, fiilî durum var, fiilî durum, basının değerlendirmesi. Beş senedir içeride, iddianame yok yahu! 
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ - O da bu konuda bir çalışmanın devam ettiğidir. Onun dışındaki bilgiler tamamıyla.
 
Kamer Genç (Tunceli) - Sen hâlâ nasıl. Beş senedir içeride, adamın iddianamesi yok yahu! İnsanda biraz ar olur, edep olur yahu!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com