CHP'li Tarhan'dan Bakan Günay'a yanıt

CHP'li Tarhan'dan Bakan Günay'a yanıt
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, 3. Yargı Paketi’nin ardından gelen bazı tahliyelere ilişkin, “Vicdan azabı yaşıyorum” sözlerine, “Eğer gerçekten katliam sanıklarının salıverilmesinden vicdanı sızlıyorsa
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “İnsan Hakları ve Demokrasi Semineri” için Türkiye’ye gelen uluslararası Uygur kadınlarını TBMM’de CHP Grup Yönetim Kurulu Salonu’nda kabul etti.
 
Kabulde konuşan Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, “İnsan Hakları ve Demokrasi Semineri vardı. Bu seminerden dolayı yaklaşık 10’un üzerinde ülkeden Uygur hanımları bugün sizin misafiriniz. Bu toplantının yapılamamış olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz. Hükümetin bugüne kadar Doğu Türkistan politikasında uygulamış olduğu güzel gelişmeleri gölgelemiştir. Üzüntü duyuyorum. Bir gerekçe öngörülmedi. Toplantı iptal edildi” dedi.
 
Emine Ülker Tarhan da, “5.Dünya Uygur Kadınları Semineri açılış merasimine katılmak üzere geldiniz. Bu 10 ülkenin katılımı kesinleşmiş ancak herhangi bir gerekçe gösterilmeden bu toplantı iptal edilmiş. Çıkarları ve zihniyeti elverdiğinde her tür muhalife destek veren bir iktidar böyle bir masum toplantıya, seminere neden izin vermez diye düşünmeden de edemiyorum. Başbakan, Uygur Türklerine verdiği daha önce umut verdiği destekle ilgili sürece bir mesafe koymuş gibi hissediyorum. Biz sizinle irtibatı koparmamak istiyoruz. Ne tür destek verebiliriz fikir düzeyinde onu yapacağız. Her zaman hazırız sizinle iletişim kurmaya” dedi.
 
SORULAR
 
Bir basın mensubunun, “3. Yargı Paketi ardından gelen bazı tahliyeler tartışma konusu oldu. Kültür ve Turizm Bakanı’nın da bir değerlendirmesi oldu, sizin yorumunuz nedir?” sorusuna
 
Tarhan, şu yanıtı verdi:
 
“Sayın Bakan vicdanının sızladığını söylemiş katliam sanıklarının tahliyesinden ötürü, bir heykele ucube denilmesinden hiç vicdanı sızlamayan Sayın Bakan, sanata, tiyatro üzerinden ambargo konulmasına hiç vicdanı sızlamayan Sayın Bakan ve partisinin hazırladığı bir örtülü aftan hiç haberi olmayan Sayın Bakan’ın aslında vicdanının sızladığına inanmıyorum katliam sanıklarının salıverilmesinden eğer gerçekten katliam sanıklarının salıverilmesinden vicdanı sızlıyorsa burada bir sorumluluk hissediyorsa sıcak koltuğunda vicdan sızlatmasını yeterli bulmuyorum eğer bu konuda samimi ise buyursun istifa etsin.”
 
“Bir heyetin önümüzdeki günlerde Suriye’ye gideceği ifade ediliyor, bu program netleşti mi? Kimlerle görüşülecek, Esad ile görüşülecek mi?” sorusuna Tarhan, “İnsan Hakları Komisyonu üyesi arkadaşlarımızın bu yolda bir çalışması var, henüz çalışma aşamasında detaylar belli değil. Detaylar belirlendiğinde sizinle paylaşacağız” yanıtını verdi.
 
“Doğu Türkistan’a son günlerde ilgi gösteriyorsunuz, devam edecek mi bu ilginiz” sorusuna da Tarhan, “Bu toplantı onun göstergesi değil mi?” dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com