CHP'li Tekin kitabını anlattı

CHP'li Tekin kitabını anlattı
Gürsel Tekin yazdığı kitap hakkında; 'özü itibarıyla derin siyaseti anlatacağım' dedi.

İngiltere'de iktidar partisi vekillerinin bile Başbakanı acımasızca eleştirebildiğini söyleyen CHP'li Tekin, 'Bizde ise Başbakan yanlış yapsa bile eleştiriyor' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 27 yıldır siyasetin içinde olduğunu ilk kez girdiği Meclis'te hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Siyasette yaşadıklarını, gördüklerini, anılarını yazmaya başladığını açıklayan Tekin, 'Özü itibarıyla derin siyaseti anlatacağım' dedi.

Yıllarca Meclis dışında olmasına karşın başbakanlarla, bakanlarla yakın ilişkileri olduğunu söyleyen Tekin, 'Meclis'i o zaman daha farklı görüyordum. Oraya gidince biraz hayal kırıklığına uğradım. İngiltere Parlamentosu'na ziyarete gittiğimde daha yetkin, daha etkin ve donanımlı olduğunu gördüm. Biz herhalde onlardan 300 yıl falan gerideyiz. Orada her şeyden önce 'milletin vekili' var. Bizde şu anda 550 vekil var. Çoğunluğu milletin vekili değil, siyasi partinin vekili. Gücümüzü milletten almıyoruz; lider ve parti kadrolarından alıyoruz. Ben orada şaşkınlıkla izledim. İktidar milletvekilleri başbakanı, bakanlarını çatır çatır eleştirdiler. Bizde koşullandırılmış insanlar var. Maç izler gibi yanlış olsa bile alkışlıyorlar' diye konuştu.

Kitabın ne zaman yayına hazır hale geleceğinin henüz belli olmadığını ifade eden Tekin, '2006'dan beri notlar alıyorum. Belgeler, bilgiler, anılar, yaşanmışlıklar, tanıklıklar bu kitapta olacak. Gizli tanıklar kitapta olmayacak. Yaşamayan tanıkları kullanmayacağım. Sadece CHP değil, siyasetin geneli olacak. Kitapta siyasetin bilinmeyenleri olacak' diye konuştu.

DERİN DEVLET, DERİN SİYASETTİR

Türkiye'nin 35 yıldır 'derin devlet' kelimesiyle boğuştuğunu kaydeden Tekin, 'Devlet denilen şey bir mekanizmadır. Mekanizmayı iktidarlar yürütür. Yani derin devlet denilen şeyin aslında 'derin siyaset' olduğunu kitapta göreceğiz. 30-40 yıldır değişmeyen siyasi aktörler var. '12 Eylül ile hesaplaşacağız' diyenlere bakılmalı. 12 Eylül'ün yanında olan CHP'li göremedim, ama 'ben hesaplaşacağım' diyen önemli figürler darbe döneminde de, Özal döneminde de, ANAP döneminde de, AKP döneminde de var. Her dönemde var' dedi. Tekin, 'Kim bunlar?' sorusuna 'Kitap çıktığında okursunuz. 3-5 kişi değil çok sayıda isim. Kamuoyunun bildiği isimler de var bilmedikleri de var' karşılığını verdi.

KOZMİK ODA, NE OLDU?

Türkİye'de 26 gün aralıksız bir şekilde herkesin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast konusunu konuştuğunu söyleyen Tekin, kitabında bu konuya da yer vereceğini belirterek şöyle devam etti: 'Ne oldu? Derin devlet denilen kozmik odaya girilmedi mi? Neden o derinlikten çıkılamadı? O derinlik boş muydu, başka bir şey mi vardı? Sonuçta her şey kapatılıyor. Tarihte kozmik oda denilince akılda, yolda yakalanan patatesçi ve soğancı kalacak. O garibanlar mıydı derin devlet?'

EMEKLİLİK PROJEM DEĞİL

Şu anda CHP'de aktif görevinin olduğunu bu nedenle kitabı biraz da olsa erteleyebileceğini belirten Tekin, 'Kitap, emeklilik projesi değil. Zaten siyasetten emekli olunmaz. Biraz daha zamana ihtiyaç var. Bunu kamuoyu ile paylaşmamın tek sebebi var: Siyasetin temiz olmasını istiyorum. Siyaset temiz olursa her şey şeffaf olur. Siyaset temiz değil' dedi.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com