CHP'li Tekin'den istifa çağrısı

CHP'li Tekin'den istifa çağrısı
Tekin "Van’ı Somali’ye çevirmek, ölümleri sıradanlaştırmak son çılgın projeniz miydi?" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Van'da depremden sonra kurulan çadırlarda çıkan yangınların depremzedelerin korkulu rüyası haline geldiğini belirterek, “Bıçak artık kemiğe dayanmayı geçti, o kemik parçalandı. Tüm yetkilileri bir daha acı sahnelere tanık olmamak için artık bir şeyler yapmaya, önlemler almaya, bu tedbirsizliğe, bu drama dur demeye davet ediyorum” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, “AKP’nin çılgın projeleri hız kesmiyor. 4 aydır Van halkını bez çadırlar altında mahkum etmek, -18 derece soğukta Van’da vatandaşlarımızı ölümle baş başa bırakmak, bu kayıtsızlık, bu hazırlıksızlık, bu vurdumduymazlık. Van’ı Somali’ye çevirmek, ölümleri sıradanlaştırmak son çılgın projeniz miydi” diye sordu.

Somali de insanlar açlıktan ölürken, Van’da insanların soğuktan, ısınmak uğruna çıkan yangınlardan öldüğünü ifade eden Tekin, şöyle devam etti:

“Yoksa siz sırça köşklerinizde, sıcak ofislerinizde, saraylardaki çalışma odalarınızda, altın musluklu malikanelerinizde keyif sürerken, Van’da soğukla, çaresizlikle ve yoksullukla mücadele eden depremzedelerimizi umursamadınız mı?
Ekim ayında yaşanan depremin üzerinden 101 gün geçti ve hala Van’da on binlerce yurttaşımız çadırda, inanılması güç koşullarda yaşam savaşı vermekteler. Yılbaşında Van’da depremzedelere 18 Ocak’ta çadırda kimsenin kalmayacağı açıklamasını yapan Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Ocak ayının sonuna kadar kimsenin çadırda kalmayacağını söyleyen Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan; bugün artık Şubat, Vanlı depremzedelerin tamamına verdiğiniz konteyner sözünüzü neden hala yerine getirmediniz? Neden hala insanlar çadırlarda, neden hala o çadırlarda çıkan yangınlarda can veriyorlar?"
Eksikliklerin pençesindeki Van’ın, AKP’nin potansiyelinin ispatı olduğunu iddia eden Tekin, şöyle dedi:

“En son cumartesi günü 4 yaşındaki küçük Mustafa’nın hayatına mal olan son yangın ile birlikte 127 çadır yangını meydana gelirken Mustafa'nın da hayatını kaybetmesiyle çadır yangınlarında ölenlerin sayısı 11'e yükseldi. Daha hayatının baharındayken sizin sözlerinizi yerine getirmemeniz sebebiyle, ihmalkârlığınız sebebiyle hayata erken veda eden 11 hayatın hesabını nasıl vereceksiniz?”

İstifa çağrısı

“Daha ne kadar söz verip verdiğiniz sözleri daha ne kadar yok sayacaksınız” diye soran Tekin, şunları kaydetti:

“Bıçak artık kemiğe dayanmayı geçti, o kemik parçalandı.

Tüm yetkilileri bir daha acı sahnelere tanık olmamak için artık bir şeyler yapmaya, önlemler almaya, bu tedbirsizliğe, bu drama dur demeye davet ediyorum. Eğer sözlerini ve görevlerini yerine getiremeyeceklerse de ölümlerin, sefaletin ve yoksulluğun hesabını vermeye ve istifaya davet ediyorum. Halkımız vaat değil icraat bekliyor.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com