CHP'li Toprak: 'Başbakan bürokratlardan hesap sorsun'

CHP'li Toprak: 'Başbakan bürokratlardan hesap sorsun'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, “Sayın Başbakan bizi gerçekten mahcup etmek istiyorsa 12 Eylül’de görev yapan ama AKP’de bakan ve milletvekili olan ve görevlerinde yükselen bürokratlardan hesap sormalıdır” dedi.

Toprak yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül’e yönelik olarak CHP hakkında yaptığı açıklamaların “tarihsel, siyasi ve toplumsal” bir karşılığı olmadığını ifade etti. Toprak, “Çünkü biz AKP gibi 12 Eylül davasını sembolik olarak görmüyor, biz 12 Eylül’ü insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak görüyor ve bu çerçevede yargılanması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

AKP’nin 12 Eylül Davası'nın ‘sembolik bir dava’ olduğunu söylediğini belirten Toprak, “Bu çok yanlış ve dönemin faillerini aklamaya yönelik bir tanımlama ve tutumdur. 12 Eylül’ün valileri, istihbaratçıları, emniyet müdürleri, hakimleri, işkencecileri, doktorları kısaca 12 Eylül’de rol almış ve bu insanlık suçuna ortak olmuş herkes bu davanın kapsamında yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Bu konuda en büyük görev AKP’ye düşmektedir. Çünkü 12 Eylül’de vali olanlar, emniyette, istihbaratta görevli olanlar AKP döneminde bakan olmuş ve görevlerinde yükselmişlerdir” diye kaydetti.

Toprak, “Sayın Başbakan bizi gerçekten mahcup etmek istiyorsa 12 Eylül’de görev yapan ama AKP’de bakan ve milletvekili olan ve görevlerinde yükselen bürokratlardan hesap sormalıdır” derken 12 Eylül’den hesap sormak için sadece kişilerin yargılanması ve cezalandırılmasının yetmeyeceğini, aynı zamanda 12 Eylül’ün kurumlarının da kaldırılması gerektiğini belirtti. Toprak, “Örneğin YÖK, 12 Eylül’ün DGM’leri ve kopyası olan bugünün Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırılmalıdır. Ancak asıl olan 12 Eylül Anayasasının yerine evrensel insan haklarına dayalı, eşitlikçi, özgürlükçü bir anayasa yapmaktır. Bunlar yapılmadıkça 12 Eylül gerçekten sembolik olarak kalır ve bu insanlık suçu gerektiği gibi cezalandırılamaz” dedi.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com