CHP'li Toprak'tan Erdoğan'a soru

CHP'li Toprak'tan Erdoğan'a soru
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, son terör saldırılarının hiçbirinin önceden bilinmemesi ya da engellenememesinin bu konuda bir zafiyeti gösterdiğini belirterek Başbakan Erdoğan'a, "Hükümetinizden herhangi bir bakanı ve yahut silahlı kuvvetler, e

ANKARA (ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, son terör saldırılarının hiçbirinin önceden bilinmemesi ya da engellenememesinin bu konuda bir zafiyeti gösterdiğini belirterek Başbakan Erdoğan'a, "Hükümetinizden herhangi bir bakanı ve yahut silahlı kuvvetler, emniyet ve istihbarat kurumlarında sorumluları görevden alma gibi bir düşünceniz ve tasarrufunuz olacak mıdır?" diye sordu.

Toprak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Toprak, önergesinde ABD'nin önemli üç düşünce kuruluşunun Suriye kriziyle ilgili simülasyonlu bir savaş oyunu oynadığı ve Gaizantep'teki bombalı saldırının da senaryoda yer aldığı iddialarını meclis gündemine taşıdı. Bir gazetede yayınlana söz konusu haberin aslında Gaziantep saldırısının öngörüldüğünü ortaya koyduğunu ifade eden Topark, "Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan'ı temsilen üç takım halinde yürütülen ve bir gün süren simülasyonda sergilenen senaryonun hükümetler için bir yol haritası olup olmadığı büyük merak konusudur" dedi.

Toprak, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"ABD'de bir düşünce kuruluşunun yaptığı simülasyonda Gaziantep'teki saldırının öngörüldüğünü ortaya koymaktadır. Bir düşünce kuruluşunun öngördüğü bir olayı hükümetinizin öngörmemesinin sebebi nedir?
Söz konusu simülasyona göre Türkiye'nin Suriye'nin bir bölümünü işgal edeceği iddia edilmektedir. Hükümetinizin Suriye'yi işgal gibi bir planı var mıdır?
Söz konusu simülasyon hakkında bilginiz var mı? Bu simülasyon bir öngörü çalışması mı yoksa ülkemizin Suriye'ye müdahalesi için bir yol haritası mıdır?
Son zamanlarda Türk ve ABD heyetlerinin yoğun bir biçimde toplanması kamuoyunda ciddi kaygılara neden olmaktadır. Bu toplantılar hakkında halkımıza bilgi vermeyi düşünmekte misiniz?
Suriye politikası konusunda inisiyatif sadece hükümetinizde midir? Bu konuda kamuoyunda oluşan tereddüdü nasıl gidermeyi düşünmektesiniz?
Suriye konusunda TBMM'nin bypass edilmesinin nedeni nedir? Gerçekleri halkımızdan gizlemek midir? 1 Mart tezkeresi gibi bir sürecin yeniden yaşanmasından duyduğunuz endişe midir?
Başka bir ülke Türkiye'nin bir bölümü için egemen devletlerle anlaşıp tampon bölge kurması durumunda tavrınız ne olur? Bunu bir savaş ilanı sayar mısınız?
Türkiye'nin Suriye'ye sokulması adına başka bombalama ya da terör eylemleri bekliyor musunuz?
Hükümetinizin izlediği politikaların terörü arttırdığını ve teröre güç, yeni ortaklıklar ve yeni bir zemin yarattığını düşünüyor musunuz? Bu konuda bir özeleştiri yapma düşünceniz var mı?
Son terör saldırılarının hiçbirinin önceden bilinmemesi ya da engellenememesi bu konuda bir zafiyetin olduğunu ortaya koymaktadır. Buradan hareketle Hükümetinizden herhangi bir bakanı veyahut silahlı kuvvetler, emniyet ve istihbarat kurumlarında sorumluları görevden alma gibi bir düşünceniz ve tasarrufunuz olacak mıdır?" 


Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com