CHP'li üyeler KİT Komisyonu'nu terketti

CHP'li üyeler KİT Komisyonu'nu terketti
CHP’li üyeler Meclis KİT Komisyonu’nu oylama sırasında terk etti. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da, “Komisyon Başkanı kamu bankaları gibi kurumlarla ilgili bizim iddialarımızı engelliyor. Bugün komisyonu oylama sırasında terk etmek durumunda kal

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, KİT Komisyonu’nun CHP’li üyeleriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. 

Kamu bankalarının Türkiye ekonomisinin bel kemiği olduğuna işaret eden Erdoğdu, “KİT Komisyonu’nda kamu bankalarıyla sorduğumuz hemen hemen hiçbir soruya yanıt alamadık. Sorduğumuz sorular sadece kamu bankaların bankacılık faaliyetleriyle ilgili değil kamu bankalarının toplamda 1 milyar lirayı geçen kamu alımları, 100 milyon lirayı geçen reklam alımları da dahil olmak üzere sorduğumuz hemen hemen hiçbir soruya cevap verilmemektedir” dedi.

Erdoğdu, şöyle devam etti: 
“Eğer kamu bankalarının faaliyetleri hükümet tarafından bu şekilde karartılmaya devam ederse gelecekte de bu ağır bedelleri ödemeye devam edeceğiz. Bu tarihi uyarıyı hükümete vermekte kendimizi mecbur hissediyoruz.” 

İhbar mektuplarının geldiğine dikkat çeken Erdoğdu, “Bizim elimizde çeşitli ihbar mektupları ulaştı alımlarla ilgili ve son derece ciddi ihbar mektupları. Bu ihbar mektupların doğru olduğu aynı zamanda yönetim tarafından da teyit edildi, ancak detay bilgiler bize verilmedi. Özellikle gayrimenkul satışlarıyla alakalı, araç kiralamalarıyla alakalı, hizmet alımlarıyla ilgili çok ciddi iddialar vardır” dedi. 

“İhbarları yargıya taşıyacak mısınız?” sorusuna Erdoğdu, “Bu gelen ihbar mektuplarını belgelerle birleştirebilirsek yargıya taşımayı düşünüyoruz” dedi. 

“KİT Komisyonu'nda birtakım tartışmalar mı oldu?” sorusuna CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, “Komisyon Başkanı bizim konuşmalarımızı engelliyor, tartışma da oldu” derken Erdoğdu da, “Komisyon Başkanı ve Komisyon üyeleri kamu bankaları gibi kurumlarla ilgili bizim iddialarımızı engelliyorlar” diye konuştu.
 

“Komisyonu terk mi ettiniz?” sorusuna da Erdoğdu, “Bugün komisyonu oylama sırasında terk etmek durumunda kaldık. Bunun da sebebi de böyle bir sorumluluğun içinde olmak istemiyoruz” dedi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com