CHP'li vekil biber gazı kurbanı oldu!

CHP'li vekil biber gazı kurbanı oldu!
CHP milletvekillerinden Musa Çam, polisin müdahalesi biber gazı ile müdahalesi sonucu hastanelik oldu.

TBMM'ye yürümek isteyen bir gruba destek veren CHP'li vekil Musa Çam polisin sıktığı biber gazından etkilendi.

CHP'li vekili arkadaşları koluna girerek hastaneye kaldırdı.

Sendikal Güçbirliği Platformu'nu oluşturan Türk-İş'e bağlı bazı sendikaların üyeleri, Türk-İş Genel Merkezi önünde toplandı. Çeşitli sloganlar atan grup adına açıklama yapan Tümtis Genel Başkanı Kenan Öztürk, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu tasarısının yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini hatırlattı.

Tasarının sendikal hak ve özgürlükleri geriye götürdüğünü öne süren Öztürk, 30 ve daha az işçi çalıştıran iş yerlerinde sendikal nedenlerle işten çıkarılanların, sendikal tazminat isteme haklarının ortadan kaldırılacağını iddia etti.

Tasarının mevcut haliyle yasalaşması durumunda, iş kollarının birleşmesi nedeniyle 7 sektörde örgütlü sendikaların tamamının baraj altında kalacağını savunan Öztürk, Türk-İş ve Hak-İş'in “kapalı kapılar arkasında” tasarıya imza attıklarını ileri sürdü.

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapan grup, slogan atarak Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun görevinden istifa etmesini istedi.

TBMM'YE YÜRÜMEK İSTEDİLER

Sendikal Güçbirliği Platformu'nu oluşturan Türk-İş'e bağlı bazı sendikaların üyeleri daha sonra Sakarya Caddesi'nde Genel Başkan Erol Ekici'nin de aralarında olduğu DİSK üyesi bir grupla buluşarak, TBMM'ye doğru yürüyüşe geçti.

Karanfil sokak üzerinden yürüyerek Akay kavşağına gelen grup, polis barikatıyla karşılaştı. Emniyet yetkililerinin “TBMM'nin 1 kilometre çevresinde gösteri ve yürüyüş yapılmasının yasak olduğunu” belirterek, grubun yürümesine izin verilmeyeceğini söylemesi üzerine DİSK Başkanı Ekici, TBMM önünde basın açıklaması yapmak istediklerini ifade etti.

CHP'Lİ VEKİL GAZDAN HASTANELİK OLDU

İşçilere destek vermek için Akay kavşağına gelen CHP milletvekilleri İzzet Çetin, Musa Çam ve Süleyman Çelebi, emniyet yetkilileriyle görüşerek izin verilmesini istedi. Ancak grubun yürümesine izin verilmedi.

Daha sonra TBMM'ye yürümek üzere harekete geçen grupla emniyet güçleri arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında polisin sıktığı biber gazından etkilenen milletvekili Musa Çam'ı, diğer milletvekilleri Çetin ve Çelebi hastaneye kaldırdı. Polisin biber gazı kullanmasını eleştiren Çelebi, “İçişleri Bakanı'na ileteceğiz, gazı ona da sıkacağız. Kendisi, gaz faydalı diyor” dedi.

Polisin müdahalesinin ardından grubun bir kısmının alandan ayrılması üzerine DİSK Başkanı Ekici, sendika üyelerine dağılmamaları yönünde çağrı yaptı. Grubun tekrar TBMM'ye yürümek istemesi üzerine polis ikinci kez müdahale etti. Grup, bir süre oturma eylemi yaptı.

Burada basın açıklaması yapan Ekici, tasarının anti demokratik olduğunu ileri sürerek, yasa geri çekilene kadar mücadele edeceklerini söyledi.(VİE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com