CHP'li vekil İDO politikasını unutturmadı

CHP'li vekil İDO politikasını unutturmadı
CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, 'Esnek ve dinamik fiyat uygulaması' tepkilere neden olan İDO'yu Rekabet Kurumu'na şikayet etti
Tayan, "İDO hakkında ön araştırma açılması halinde Rekabet Kanunu'nun 6'ncı maddesinde belirtilen 'Hakim durumu kötüye kullanma' suçunun işlendiği açıkça görülecektir" dedi.
 
Milletvekili Turhan Tayan, İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) özelleştirilmesi ardından 'Esnek fiyat politikası' adı altında yapılan zamlar ile ilgili Denizcilik, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, ayrıca İDO'yu Rekabet Kurumu'na da şikayet etti.
 
Rekabet Kurumu Başkanlığı'na verdiği dilekçede İDO'nun özelleşmeden önce kar eden hem de tüketiciyi koruyan, aynı zamanda tekel olmasına rağmen bu gücünü kötüye kullanmayan bir kuruluş olduğunu belirten Turhan Tayan, 2011 yılındaki özelleştirmenin ardından İDO'nun tekel olmasının avantajlarını kötüye kullandığını savundu.
 
İDO'nun bu tekel gücünü kötüye kullanarak 4054 sayılı Rekabetin Korunması hakkındaki kanunun 6'ncı maddesinde öngörülen "Hakim durumun kötüye kullanılması" suçunu işlediğini öne süren Tayan, şöyle dedi:
 
"İDO, Marmara Denizi'ne kıyısı olan il ve ilçelere deniz yolu ile ulaşımı sağlayan ve sektördeki pazar payı neredeyse yüzde 100 olan ve Rekabet Hukuku açısından özel tekel konumunda olan bir teşebbüs haline gelmiştir. Belediye bünyesindeyken fiyat tarifeleri ve uygulamaları sürekli değişmez, kamu yararı ve tüketici yararı göz önünde bulunurdu. Bugün fiyat tarifesi sık sık değişmekte, her gün yeni bir uygulama ile hakim durumu kötüye kullanmaktadır."
 
Rekabet Kurumu'na yaptığı başvuruda İDO'nun gişe ve internet üzerinden alınan bilet uygulamasının kasıtlı olarak yavaşlatıldığını ve halkın daha pahalı olan ekspres bilete yönlendirildiğine iddia eden Tayan, hizmet bedeli adı altında alınan ekstra ücretlerin yolcuların sert tepkisine neden olduğunu söyledi. Tayan, şöyle devam etti:
 
"Eskiden otomobil için bilet alınırken, şoföre ayrı bilet istenmezdi. Özelleştirmeden sonra otomobil ile şoförüne ayrı bilet uygulaması getirilmiştir. 'Nasıl olsa ben tekim' anlayışıyla yolculara yani tüketicilere uygun olmayan saatlere sefer konulmaktadır. Hiçbir yerde uygulaması bulunmayan cam kenarına daha fazla fiyat uygulaması ile tüketicilere hakim durumlarını kötüye kullanmaktadır."
 
Rakibi olmadığı için her yolcu ve otomobilin deniz yolu ile gidebileceği tek adresin İDO olduğunu belirten CHP Milletvekili, kurum hakkında ön araştırma açılması halinde Rekabet Kanunu'nun 6'ncı maddesinde belirtilen 'Hakim durumu kötüye kullanma' suçunun işlendiğinin açıkça görüleceğini kaydetti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com