CHP'li vekil sordu Arınç cevaplamaya çalıştı!

CHP'li vekil sordu Arınç cevaplamaya çalıştı!
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın soru önergesini RTÜK Başkanı Davut Dursun'un bilgi notuyla yanıtladı. Ancak pek inandırıcı olmadı. Sayın Arınç yine laf kalabalığı yaptı.

-Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun denetimi altında olan yaklaşık bin 500 yayın kuruluşunun bulunduğunu belirterek, "Üst Kurul bir sansür kurulu olmayıp yayın öncesi denetleme yapmamaktadır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun denetimi altında olan yaklaşık bin 500 yayın kuruluşunun bulunduğunu belirterek, "Üst Kurul bir sansür kurulu olmayıp yayın öncesi denetleme yapmamaktadır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın soru önergesini RTÜK Başkanı Davut Dursun'un bilgi notuyla yanıtladı.

RTÜK'ün programları yayınlandıktan sonra ilgili yasa hükümlerine uygunluk açısından denetlediğini ifade eden Arınç, "Üst Kurul'un programlara yayından önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi bulunmamaktadır" dedi.

-"BELİRLİ BİR DİZİ PROGRAMA GÖZDAĞI VERİLMESİ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"-

Tüm yayınların uzmanlar tarafından dikkatle izlenmekte olduğuna işaret eden Arınç, "Bu durum Üst Kurulun ve uzmanlarının görevleri arasında yer almaktadır. Dolayısı ile belirli bir dizi programa gözdağı verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

Dizi program sürelerine ilişkin de Arınç, "Üst Kurulun Avrupa ve Amerika'daki yayın kuruluşlarında yayınlanan dizi süreleri ile ilgili yaptırdığı bir çalışmada, 20 dakikadan kısa, 60 dakikadan uzun süreli dizi olmadığı ve dizi sürelerinin ortalama 45 dakika olduğu görülmüştür. Dizi sürelerinin belirlenmesinde ise RTÜK benzeri düzenleyici otoriteler değil, arz talep dengesinden hareketle yayıncıların karar verdiği tespit edilmiştir" diye kaydetti.

Üst Kurulun denetimi altında olan yaklaşık bin 500 yayın kuruluşunun bulunduğuna işaret eden Arınç, Üst Kurulun bir sansür kurulu olmayıp yayın öncesi denetleme yapmadığını bildirdi. (ANKA)


Ankara

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com