CHP'li vekilden 10 Ocak mesajı

CHP'li vekilden 10 Ocak mesajı
CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, gazetecilik mesleğinin zor bir dönem geçirdiğini söyledi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilere bir mesaj gönderen Namık Havutça, "AKP'nin 11 yıllık yönetiminde gazeteciler tarihte görülmemiş zulüm, baskı ve saldırıyla karşı karşıya kalmış, AKP hükümetinin dayatmaları ile işten çıkarılmış, oto sansüre zorlanmış, polis gazı ve copu ile iktidarın şiddetine maruz kalmıştır" dedi.
 
17 Aralık yolsuzluk operasyonunun faturasının gazetecilere de kesildiğini vurgulayan Havutça, "Türkiye'de gerilim yaratan hemen her olayda olduğu gibi emekçilere kesilen faturalar gazetecilere de kesilmiştir. Gezi direnişinin ardından onlarca gazeteci işten çıkarılmış ya da işi bırakmaya zorlanmış, gezi direnişinin tanıklığını yapıp kaleme alan, fotoğraflayan gazetecilerden de intikam alınmaya çalışılmıştır. 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda yüzü kızarmayan AKP hükümetinin hedefi yine gazeteciler olmuştur. Bir çok gazeteci 2014 yılına işsiz girerken, yeni işten çıkarmaların da yaşanabileceği endişesi halkın habercilerini tedirgin etmektedir" açıklamasında bulundu.
 
Gazetecilik yaptıkları için tutuklanan ve yargılanan en çok gazetecinin Türkiye'de olduğuna dikkat çeken Havutça, AKP hükümetine muhalefet olan gazetecilerin sahte belge ve asılsız iddialarla uzun süredir tutuklu oldukları ve yargılandıklarının 17 Aralık operasyonu ile kanıtlandığını ifade etti. Havutça, "Halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet ederek gazetecilik yaptığı için hapsedilen değil; yolsuzluk, hırsızlık ve talanla halkın parasına el koydukları için yargılananların Türkiye'sinde, baskının, sansürün, özgürlüğün, demokrasinin Türkiye'sinde kutlayacağımız Çalışan Gazeteciler Günleri, bayramları diliyorum" sözleriyle basın emekçileri kutladı.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com