CHP'li Vekilden Bomba Fişleme İddiası!

CHP'li Vekilden Bomba Fişleme İddiası!
TSK’daki disiplin soruşturmalarının MİT’in istihbarat raporlarıyla yapıldığı ileri sürüldü. CHP’li Atilla Kart, tasfiye iddialarıyla ilgili Gül’e ‘DDK’yı harekete geçir’ çağrısı yaptı.

CHP Milletvekili Atilla Kart,  2010-2012 yılları arasında emeklilik ya da istifa nedeniyle 2 bin 119 kişinin TSK’da görevinden ayrıldığını söyledi.

Kart, TSK’daki tasfiye iddiaları ile ilgili ellerine çok sayıda doküman geldiğini de anlatarak, “Elimizdeki klasörlerce belgeyi Cumhurbaşkanı’na da ulaştırmaya hazırız.

Özellikle kadın subaylar, pilot kadınlar ve jandarmada görevli kadınlar hedef alınıyor. Özel hayatlar üzerinden, mezhepler, eşlerin etnik kökeni üzerinden tasfiye yapılıyor. Subayın etnik kökeni ile ilgili ‘sorun’ yoksa eşinin etnik kökenine yöneliyorlar” dedi.

YENİ VESAYETE YARGI TESCİLİ

Bu noktada ‘Cemaat’in TSK’ya operasyonu’ algısı oluşturulduğunu belirten Kart, bu kanaatte olmadığını vurgulayarak “Doğrudan hükümetin kontrolünde olduğunu da düşünmüyorum” dedi.

Kart şöyle devam etti: “Disiplin soruşturması yapılıyor. Görevden uzaklaştırılıyorlar. Daha önce, sıralı sicil amiri disiplin soruşturması yaparken, artık o kurumun istihbarat birimi yapıyor.

FİŞLEMELER ESAS ALINIYOR

Yaklaşık 2 yıldır istihbarat ağırlık kazandı. Her kurumun istihbarat birimi, MİT’in fişleme ve dokümanlarını esas alıyor.
Açıkça; TSK, MİT üzerinden sürdürülen bir operasyona tabii. Bunun muhatabı ve hesabını verecek olan da hükümettir. Disiplin soruşturmalarının istihbarat birimleri tarafından yapılmasının kanunda yeri yok. Vesayeti kaldırıyoruz diyenler, hukuk dışı yeni bir vesayet oluşturuyor.Görevden almalar, askeri mahkemelere gidiyor ancak sonuç alınmıyor. Yeni vesayet sistemi, yargı kararı ile tescil ediliyor” dedi.

MİT KANUNU TASFİYEYİ ARTIRIR

CHP’li Kart, MİT Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle disiplin soruşturması adı altında TSK’daki tasfiyelerin artacağına dikkat çekti.
MİT’in getirdiği belge ve dokümanların artık yasal kabul edileceğine işaret eden Kart, “Bunların üzerinde savunma yapılması bile mümkün olamayacak. Tasfiye daha sistematik olacak. Artık, parti devletinden istihbarat devleti aşamasına geçilmiştir” şeklinde konuştu. (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com