CHP'li vekilden gensoru

CHP'li vekilden gensoru
CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Türkiye'de göçün ekonomik, sosyal ve siyasal yaşama etkilerinin ortaya konulması için Meclis araştırması istedi.

ANKARA (ANKA) - Acar, TBMM Başkanlığı'na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'de sosyal yaşamın temel deviniminin göç şeklinde olduğunu, köylerden ilçelere, şehirlere, büyükşehirlere ve büyükşehirlerden de tüm dünyaya doğru 40 yıldır büyük bir göç dalgasının sürdüğünü belirtti. Acar, "Sosyal ve siyasal hayata hiç hissettirmeden damgasını vuran göç olaylarıdır" dedi.

Göçün özellikle köy yaşamını etkilediğini, köylerin boşalması sonucu köy üretiminin azaldığını kaydeden Acar, "Köylerdeki üretim faaliyetlerinin gerilemesi, tarımsal üretimi ve ekonomiye olumsuz etkilemiştir. Bir yandan ekilebilir alanlar ekonomi ve üretim dışına çıkmış, bir yandan da tarımsal ürünlerin fiyatlarında artışlar yaşanmıştır. Köylerdeki boşalmanın ekonomiye ve tarımsal üretime olan etkilerinin hangi boyutlarda olduğu bir araştırma ile tespit edilmelidir" dedi. Köylerden kentlere göçün bir başka sonucunun da, köylü nüfusunun şehirlerde işçiye dönüşmesi olduğunu ifade eden Acar, şöyle devam etti:

"Bu anlamda köylerden kente göçenlerin, şehir yaşamına ne kadar uyum sağlayabildiği, yaşadıkları sorunlar, yaşanan sorunların toplumsal yaşama olan etkilerinin de değerlendirilmesi gereklidir. Bu nedenlerle; göçün nedenlerinin, göçün toplumsal, siyasal ve ekonomik yaşama olan etkilerinin incelenmesi, göçün olumsuz sonuçlarını ortadan kaldıracak önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir."

Kaynak: anka

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com