CHP'li vekilden "sessiz kalmayın" çağrısı

CHP'li vekilden "sessiz kalmayın" çağrısı
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hukuk örgütlerine Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu hakkındaki iddialar karşısında "sessiz kalmayın" çağrısı yaptı.
Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay Başkanı Karakullukçu hakkında kamuoyuna yansıyan "vahim iddialar" nedeniyle 2575 sayılı Danıştay Kanunu'nun 67 ve devamı maddeleri ile 76 ve devamı maddeleri bağlamında soruşturma ve kovuşturma başlatılması için Danıştay Başkanlığı'na başvuruda bulunduklarını anımsattı. Türkiye'de yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkeleri ile yargının saygınlığına ciddi şekilde zarar verebilecek mahiyetteki iddialar ortaya çıktığını ifade eden Tanrıkulu şunları kaydetti:
 
"Bu iddialar herhangi bir yargı mensubunun görevden çekilme nedenidir. Avukatların örgütlü olduğu Baroların, üst örgütleri olan Türkiye Barolar Birliğinin, yargı mensuplarının örgütlendiği YARSAV ve Demokrat Yargının ve diğer hukukçu sivil toplum hukukçu örgütlerinin bu duruma sessiz kalmaları düşünülemez. İlgili tüm kurum, örgüt ve kuruluşları bu konuda sorumluluk almaya ve görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyorum." (NSK)
 
Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com