CHP'li vekilden şok tespitler!

CHP'li vekilden şok tespitler!
“Tarım Bakanı sapla samanı karıştırıyor”

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, 2012 yılında bilinen bir kuraklık ya da doğal afet yaşanmamasına rağmen, çiftçilere ödenecek destek priminin belirlenmesine esas olan “ortalama ürün miktarı”nın düşürülmesini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sorarak, çiftçilerin kayıplarının telafisi için çalışma başlatılmasını talep etti.

Manisa Milletvekili Sakine Öz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu hususlara değindi:

“Ödenmeye başladığı ilk yıllardaki kadar olmasa da, mazot ve gübre desteği ile ürün bazındaki prim destekleri, çiftçimize kısa süreli de olsa nefes aldırıyor. Çiftçimiz, ürünlerini sattığında teslim ettiği fatura karşılığı prim desteğinden yararlanıyor. Ancak 2012’de bilinen bir kuraklık ya da afet olmadığı halde, her nedense bu yıl çiftçimizin destek primi alabileceği ürün miktarı geçen yıllara göre % 30 ile %50’lere varan oranda azaldı. Kilo başına ödenen prim miktarı ise geçen yılla aynı kaldı.

Sonuçta çiftçimiz, geçen yıldan daha az buğday ve mısır desteği almaktadır. Daha üzücü olan gerçek ise şudur: Hükümet, çiftçiyi kaderi ile baş başa bırakmıştır.

Gerçekte, dekardan elde edilen ürün miktarı, araziye inmeden, masa başında tespit edilen üretim miktarının hayli üzerindedir. Geçen yıl, Manisa ortalaması istatiksel olarak 1230 kg olan ortalama mısır veriminin bu yılki “Prim Hesaplamaları”nda 900 kg olarak belirlenmesini, Tarım Bakanı Mehdi Eker, acaba nasıl izah edecek..? Kabaca hesap edecek olursak dane mısır priminden Manisa çiftçisinin kaybı en az 3 milyon liradır. Bunun hesabını Manisa Çiftçisi elbette sandıkta soracaktır.

Bakanlık verilerine göre 2011 yılı dane mısır üretimi 4 milyon 200 bin ton iken, 2012 yılı üretiminin 4 milyon 600 bin ton olacağı tahmin edilmektedir. Hal böyleyken, ortalama verimin düşürülmesi, işgüzarlıktan öte ortada kötü niyetli bir davranış olduğunu gösterir.

AKP’nin Türk Çiftçisine attığı en son kazık, destek primlerini yoktan yere düşürmek, rakamlarla gelişigüzel oynamaktır.

Çiftçi bir aileden geldiğim için rahatlıkla söyleyebilirim ki, mısır, hayvan yemi kullanımında da dikkate alınması gereken bir üründür ve samanı, otu ithal ettiğimiz şu ortamda mısır üretiminin desteklenmesi gerekirken, çiftçiye atılan kazık, bakanlığın sapla samanı birbirine karıştırmasından başka bir şey değildir.

Bu şartlar altında çiftçilerimizin bana ilettiği şikâyetleri Sayın Bakan Mehdi Eker’e aktarıyor, şu sorularıma yanıt bekliyorum:

- 2012 yılında şiddetli bir kuraklık ve afet yaşanmadığına göre, ortalama verimdeki düşüşün nedenleri nelerdir?

- Çiftçilerimizin yukarıda bahsedilen maddi kaybını telafi edecek yönde bir çalışma planlanmakta mıdır?

Sayın Bakan Mehdi Eker’e sesleniyorum;

Çiftçimizin destekleme priminden elinizi çekin, bu yanlışınızdan bir an önce dönün!” (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com