CHP'li vekile polisten konuşma engeli

CHP'li vekile polisten konuşma engeli
Terör örgütü PKK’nın gizli sivil yapılanması KCK/TM ana davasında bugün görülen duruşmaya, davayı izlemeye gelen CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Mahmut Tanal’ın duruşma salonunda askerler ile adliye dışında polis i

Tutuklu sanıkların salona getirilişinde CHP’li Tanal, jandarmalar arasında bulunan sanık İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey’in elini sıkıp konuşmak istemesine askerlerin izin vermemesi üzerine, kartvizitini çıkarıp askerlere göstererek CHP Milletvekili olduğunu belirtti. Tanal, "Burada farklı bir şey uygulanıyor. Buradaki asker ve polis sayısı dinleyicilerden daha fazla. Tutuklu sanıkların etrafını sarmışlar. Bunlar nereye kaçak? Kaçma durumları yok. Hepsi vasıflı insanlar" dedi. Duruşmaya verilen arada adliye çıkışında basın açıklaması yapmak isteyen Tanal ile görevli polisler arasında sert tartışmalar yaşandı.

KCK/TM ana davasında 104’ü tutuklu 152 sanığın yargılanmasına bugün Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 38’inci duruşmayla devam edilirken, duruşmaya tutuklu 42 sanık katıldı. Duruşma nedeniyle adliye çevresinde sıkı önlemler alınırken, binaya girenlerin üzerleri tek tek arandı.

Askerler konuşmasına izin vermedi

Duruşmayı izlemek üzere gelen CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Mahmut Tanal, sanıkların duruşma salonuna getirildiği anda tutuklu sanık İHD Diyarbakır Şube Başkanı avukat Muharrem Erbey ile görüşmek istedi. Ancak salondaki askerler CHP’li Tanal ile Erbey’in tokalaşmasına ve konuşmasına izin vermedi. Bunun üzerine Tanal, cebinden çıkarttığı kartvizitini askerlere göstererek şöyle tepki gösterdi:

"Ben CHP milletvekiliyim. Bu duruşmayı izlemek için geldim. Sadece sanık Erbey ile tokalaşmak istedim. Ben bu tutumu rapor edip komisyona ileteceğim. Ben aynı zamanda Ergenekon davasını da takip ediyorum. Böyle bir şey orada görmedim ve yaşamadım. Burada farklı bir şey uygulanıyor. Buradaki asker ve polis sayısı dinleyicilerden daha fazla. Tutuklu sanıkların etrafını sarmışlar. Bunlar nereye kaçacak? Kaçma durumları yok. Hepsi vasıflı insanlar."


Polislerle tartıştı

CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın, adliye bahçesinin dışında, duruşmanın sabahki bölümüyle ilgili yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. Bunun üzerine görevli polisler ile Tanal arasında tartışma başladı. Tartışma sırasında polisler gazetecileri bahçe dışına çıkarmaya çalışırken Tanal gazetecilerin çıkarılmamasını ve basın açıklaması yapacağını söyledi.
Polis, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı olduğunu belirterek, burada basın açıklaması yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine Tanal, bir avukat olduğunu belirterek, söz konusu yerde basın açıklaması yapılmasını yasaklayan kararı görmek istediğini söyledi. Polis, kararı gösteremeyeceklerini ve burada basın açıklaması yapmalarına da izin vermeyeceklerini tekrarlayarak, gazetecileri bariyerlerin dışına çıkardı. Bu sırada görevli polisler ile gazeteciler arasında sözlü tartışmalar yaşandı.

CHP Milletvekili Tanal, polis amirinin yaka numarası adını ve soyadını sorarak, hakkında suç duyurusunda bulunmak istediğini söyledi. Ancak polis amiri yaka numarasını, adını ve soyadını söylemeyeceğini belirtti. Gazetecileri bariyer dışına çıkaran görevli polisler ile CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal arasında uzun süre tartışmalar devam etti.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com