CHP'li vekiller Meclis'e yürüdü

CHP'li vekiller Meclis'e yürüdü
CHP'li milletvekilleri, dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vermek amacıyla buluştu.
CHP milletvekilleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan fezlekeyi protesto etmek amacıyla "dokunulmazlıklarının kaldırılması" istemini içeren dilekçelerini TBMM Başkanlığına sundu.
 
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, basın giriş kapısı önünde açıklama yaptı. Açıklamanın ardından, aralarında CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'ın da bulunduğu çok sayıda milletvekili, "dokunulmazlıklarının kaldırılması" istemini içeren dilekçelerini sunmak için TBMM Başkanlığına yürüdü.
 
Yürüyüş sırasında alkışlarla protesto gösterisinde bulunan CHP'li milletvekilleri, daha sonra dilekçelerini TBMM Başkanlığına sundu.
 
"Özel yetkili mahkemelere hodri meydan"
 
Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise "İktidara, yargının Özel Yetkili Mahkemelerine ve Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılarına 'hodri meydan' diyoruz. Nerede özgürlüklere, adalete, insan haklarına ve hukuk devletine karşı tutum varsa, biz de CHP'liler olarak orada olacağız" dedi.
 
Tanrıkulu, CHP Adana İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin çok kritik bir süreç içerisinde olduğunu, demokrasi, hukuk devleti ve özgürlüklerin, "AK Parti'nin siyaseti dizayn etme aracı haline gelen yargının önemli bir ayağı olan, Özel Yetkili Mahkemelerin tehdidi altında bulunduğunu" savundu.
 
"AKP'nin Uludere'nin üzerine gitmesini beklerken..."
 
Kılıçdaroğlu hakkında düzenlenen fezleke ile söz konusu durumun doruğa ulaştığını belirten Tanrıkulu, şöyle devam etti:
 
"Biz bunu dün gerçekleştirdiğimiz grup toplantısında protesto ettik ve aynı sözleri tekrarlayarak, 'hodri meydan' dedik. Bugün de burada iktidara, yargının Özel Yetkili Mahkemelerine ve Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılarına 'hodri meydan' diyoruz. Nerede özgürlüklere, adalete, insan haklarına ve hukuk devletine karşı tutum varsa, biz de CHP'liler olarak orada olacağız. İnsanlarımızın, yurttaşlarımızın yanında olacağız. 13 gün önce Uludere'de gerçekten bizi derin bir üzüntüye boğan, vicdanımızı sızlatan olayda, 34 yurttaşımız çok acı şekilde yaşamlarını yitirdi. Tam da kamuoyu ve AK Parti bu acının ve sorunun üzerine giderken, bir de baktık ki İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları, tam bir gündem mühendisliğiyle, eski Genelkurmay başkanını ifadeye çağırdılar. Aynı gün Uludere Cumhuriyet Savcısı söz konusu dosyayla ilgili, gerçeklerin gizlenmesi amacıyla gizlilik kararı verdi. Eski Genelkurmay başkanının çağrıldığı dosya da gizli dosyaydı ama kendisine sorulacak sorular basına sızdırıldı, Cumhuriyet Savcısından önce, basından öğrendi."
 
Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 8 ayrı Özel Yetkili Mahkeme olduğunu belirten Tanrıkulu, "Özel Yetkili Mahkemeler, Türkiye'de siyaseti tanzim etme aracı haline geldi, Özel Yetkili Savcılar aracılığıyla da yasama faaliyetini teslim alma aşamasına geldi. Hazırlanan fezlekenin anlamı budur. Ama biz yasama faaliyetini bu Özel Yetkili Savcılar'a teslim etmeyeceğiz ve teslim olmayacağız. Türkiye'nin her yerinde, sokakta demokrasi mücadelesi içinde olacağız. Hukuk devletini Türkiye'nin her yerinde savunmaya devam edeceğiz" dedi. 
 
Hazırlanan fezlekenin çok derin bir anlamı olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, "Ana muhalefet partisi genel başkanının, yani muhtemel başbakanın yargıya ilişkin eleştirisi bir Cumhuriyet Savcısı'nın fezlekesine konu oluyor. Bu meclise
gelecek. Genel Başkanımız dün dokunulmazlığının kaldırılması için bizzat kendisi dilekçe yazdı, Meclis Başkanı'na teslim etti. Biz yargıdan korkmuyoruz, biz adil yargılamanın herkese eşit şekilde uygulanmasını savunuyoruz. O fezlekenin Genel Kurula gelmesini ve kabul edilmesini istiyoruz, yargılanmaksa, yargılanmak da istiyoruz" diye konuştu.
 
Türk Ceza Kanunu'nun 288. maddesinin, demokrasilerde olmaması gereken bir düzenleme olduğunu belirten Tanrıkulu, "Çünkü yargı aynı zamanda demokrasilerde kamunun denetimine açık olmalıdır. 'Ben asarım keserim' diyemez. Genel Başkanımız ve bizler yargıyı demokrasi ve adil yargılama çizgisine getirmek için bu eleştirilerimizi söylemeye devam edeceğiz. Bu eleştirilerimiz ağır da olabilir ama yargı bu eleştirilere karşı iddianame ve  fezlekeleri kullanamaz. Demokrasilerde böyle bir çizgi yoktur. Hiçbir Savcı bu pervasızlığı gösteremez. Biz onların çektiği hizaya gelmeyeceğiz. Biz onları, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti çizgisine getireceğiz" dedi.
 
Daha sonra CHP Adana İl Başkanı Zeydan Karalar ve kalabalık bir partili grubu, Adana Adliyesine kadar yürüdü ve adliye binasına siyah çelenk bıraktı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com