CHP'li Yılmaz'dan kadınlar için öneri

CHP'li Yılmaz'dan kadınlar için öneri
CHP Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, aile, miras ve iş hukuku konularının Arabuluculuk Tasarısı kapsamından çıkarılmasını istedi.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, aile, miras ve iş hukuku konularının Arabuluculuk Tasarısı kapsamından çıkarılmasını istedi.

Hukuk uyuşmazlıklarının ''arabuluculuk'' yoluyla çözümünü düzenleyen kanun tasarısının görüşüldüğü, TBMM Adalet Komisyonu bünyesindeki alt komisyon üyesi de olan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tasarıda kadınlar için önemli olan bir maddeye dikkati çekti.

Tasarının 1. maddesinde ''Kanun, ancak tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıklarında uygulanacak'' hükümünün yer aldığını anımsatan Yılmaz, burada ''tasarruf edilebilecek'' işlemler kavramının çok geniş olduğunu, buna açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz, aile, miras ve iş hukuku konularının ''tasarruf edilebilecek'' konular arasına girmesini istemediklerini, ancak bu taleplerinin alt komisyonda kabul edilmediğini bildirdi.

"UMARIM OLUMLU BİR GELİŞME OLUR"

Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile görüştüğünü belirten Yılmaz, şöyle konuştu: ''Sayın Bakana, bu konuların arabuluculuk konusu yapılması durumunda, kadınların Medeni Yasa ile elde ettikleri haklarının ellerinden alınabileceğini söyledim, bu tehlikeye dikkat çektim. Boşanma durumunda kadınların nafaka, tazminat hakları elden gidebilir. Güneydoğu bölgesinde baskıyla kadına arabulucunun ortaya koyduğu metin imzalatılabilir. O kadının baskı altında olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Ben yıllarca avukatlık yaptım ve boşanma davalarına baktım, aynı zamanda kadın bir milletvekiliyim. Burada ne tür bir sakınca çıkabileceğini biliyorum. Ben anlaşmalı boşanmalarda bile hakim karşısında boşanmadan vazgeçildiğini biliyorum. Bu yüzden, tereddüt oluşmaması için taraflar anlaşsa dahi, metnin hakim huzurunda imzalanması gerekiyor.''

Bakan Şahin'in, konuyu hukukçulara inceleteceğini, buna göre bir değerlendirme yapacağını söylediğini ifade eden Yılmaz, ''Umarım olumlu bir gelişme olur'' dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com