CHP'nin ABD yolculuğu başlıyor

CHP'nin ABD yolculuğu başlıyor
CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP'nin ABD'de tanınmadığını söyleyerek, "Önyargıları var. Bu gezide CHP'yi onlara anlatacağız" dedi. Kılıçdaroğlu uygun görmeleri durumunda yeni anayasaya 'evet' diyebileceklerini de söyledi.

ABD gezisi bugün başlayacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CHP'nin ABD'de yeteri kadar bilinmediğini bu nedenle CHP'yi ABD'ye anlatmak istediklerini söyledi. CHP'den aday gösterilmesi planlanan sağ adaylara ilişkin eleştirilere, sol partilere 'birlik' çağrısı yaparak cevap veren Kılıçdaroğlu, yeni anayasa için de bir sorun görmemeleri durumunda evet diyebileceklerini söyledi.

'CHP'Yİ ANLATACAĞIZ'

Radikal'den Miray Çemen'in haberine göre, CHP İş Dünyası Diyalog ve Dayanışma Birimi'nin düzenlediği etkinlik kapsamında Balıkesir'de temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Kılıçdaroğlu bugün gideceği ABD gezisi hakkında şunları söyledi: "Bu gezi bizim Çin'e, Mısır'a, Irak'a yaptığımız gezi formatında değil. ABD'de siyasal çevrelerde CHP fazla bilinmiyor, önyargılarla biliniyor. Gerçek nedir anlatacağız. 3 ayrı düşünce kuruluşuyla görüşeceğiz, sorularına yanıt vereceğiz."

CHP'nin 8 Aralık'ta Kemal Derviş moderatörlüğünde gerçekleştireceği ekonomi konulu çalıştayın anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Kemal Bey zaten CHP'li, eski milletvekili. Biz bir araya gelelim ve yeni bir perspektif ortaya koyalım. Kemal Bey buna sıcak baktı" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, büyükşehir belediye başkan adaylarının ne zaman açıklanacağına ilişkin soru üzerine, "Aralık ayında 350 yeni belediye belirlenecek" dedi. Büyükşehirlerin belediye başkanlarının farklı bir atmosferle açıklanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, aralık ayında toplanacak PM'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının açıklanmasını arzu ettiğini söyledi. Merkez sağda siyaset yapanları partiye davet etmesine rağmen sol partilere çağrı yapmamasının eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Sola çağrı yapmadığım yönünde eleştiriliyorsam, sizin aracılığınızla bütün sola çağrı yapıyorum, Samandağ'dan ÖDP'li belediye başkanı aldık, sol bize uzak değil" dedi.

'ANAYASA İÇİN SORUN YOKSA EVET DERİZ'

Kılıçdaroğlu yeni bir anayasa teklifinin AKP tarafından Meclis'e getirilebileceğini belirterek, "Anayasa için sorun yoksa evet deriz. Gelirse yetkili organla konuşulur. Sorun gerekçesini anlatırız" dedi.

Bugün başlayacak ABD gezisinde Kemal Kılıçdaroğlu'na, Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey, Faruk Loğoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Faik Öztrak, Grup Başkanvekili Engin Altay, milletvekilleri Ayşe Eser Danışoğlu, Osman Taney Korutürk, Aytun Çıray, Aydın Ayaydın, Kamer Genç ve Aykan Erdemir de eşlik edecek. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com