CHP'nin Ardahan mitingi (2)

CHPnin Ardahan mitingi (2)
Genel Başkan Kılıçdaroğlu: "17 Aralık'tan sonra bu kardeşimiz gelip elimi de öpse onunla televizyona çıkmam. Çünkü şaibeli bir kişiyle televizyona çıkmak bana yakışmaz"

ARDAHAN (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "17 Aralık'tan sonra bu kardeşimiz gelip elimi de öpse onunla televizyona çıkmam. Çünkü şaibeli bir kişiyle televizyona çıkmak bana yakışmaz" dedi.

Ardahan'da PTT Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşan Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerde "Rabia" işareti yaptığını hatırlattı.

Başbakan Erdoğan'ın Ardahanlı'nın derdini çözmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Mısır'ın derdini çözecek. Bu işaret aslında şu, '4 bakan 1 başçalan'. Aile boyu malı götürüyorlar. Ben dünya tarihinde aile boyu yolsuzluk yapan bir başbakan görmedim. O nedenle kendime söyledim, 'Hayatım boyunca ben bunu bir siyasi lider olarak görürdüm, derdim ki 'Arkadaş, cesaretin varsa gel çıkalım televizyonda konuşalım. Sen bana soru sor, ben sana soru sorayım. Vatandaş öğrensin kim doğruyu söylüyor, kim söylemiyor. Ülke nasıl yönetilir nasıl yönetilmez tartışalım.' Ama 17 Aralık'tan sonra bu kardeşimiz gelip elimi de öpse onunla televizyona çıkmam. Çünkü şaibeli bir kişiyle televizyona çıkmak bana yakışmaz."

17 Aralık operasyonlarının tutarının 85 milyar avro, yani 247 milyar lira olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, bu rakamla Türkiye'de atanamayan öğretmen sorununun biteceğini, o öğretmenlere 30 yıl maaş ödenebileceğini, 6 Marmaray yapılabileceğini, bütün işsizlere 25 yıl asgari ücret üzerinden para ödenebileceğini savundu.

Bu yolsuzluğun cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, "Bu yolsuzluğu kapatacak bir örtü dünyada imal edilmemiştir. Bunun hesabını soracağım" dedi.

Bu rakamların TBMM'ye gelen fezlekelerde yer aldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti.

"Zafer Çağlayan, eski Ekonomi Bakanı, ekonomiyi çok iyi biliyor. 28 seferde 52 milyon dolar götürmüş. Bu rakama 720 bin liralık kol saati dahil değil. Rıza Sarraf'ın uçağıyla umreye gidiyor. Siz hiç haram parayla umreye giden Müslüman duydunuz mu? İkincisi Muammer Güler, İçişleri Bakanı. Sabahın 07.30'unda oğlunu arıyor. 'Oğlum nerdesin' diyor. 'Babacığım evdeyim' diyor. 'Oğlum ne yapılıyor', 'Babacığım rüşvet ve yolsuzluk dolayısıyla evi polisler bastı' diyor. 'Evde ne var' diyor, 'Babacığım sen biliyorsun' diyor. 'Evladım kaç lira var' diyor, 'Birkaç kuruş var' diyor. 'Oğlum kaç lira var' diyor. 'Babacığım 1 trilyon lira civarında bir para var' diyor. Bunlar babayla oğulun yaptığı mahkeme kararıyla tespit edilen tutanaklardır."

Böyle bir hükümetin Türkiye'ye layık olmadığını, kul hakkı yediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Kul hakkı yenmesin, ülkeye temiz siyaset gelsin" diyenlerin 30 Mart'taki seçimde CHP'ye oy vermesini istedi.

Kul hakkı yiyenden hesap soracağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bunların bir bakanı daha var, Egemen Bağış. O biraz daha mütevazı. 3 defada 1,5 milyon dolar götürmüş. O çikolata kutusunda alıyormuş. Rıza Sarraf kendi ağzıyla söylüyor. Mahkeme kararıyla tespit edilmiş bunlar. Bakmayın 'montaj şu bu' dediğine, bileti kandırmak istediğine. Montajsa bunları gönderirsin uluslararası saygınlığı olan bir kuruluşa, tespit ettirirsin. Yapamaz. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı var. Madem ki doğru değil diyorsun millete açıkla. Bunların bir yandaş medyası var. 'Amerikalı şu firma bunların montaj olduğunu duyurdu'. Ertesi gün o firmadan açıklama geldi, 'Hayatımızda böyle bir yalan görmedik, biz öyle bir açıklama yapmadık' diye" şeklinde konuştu.

Bu ülkenin barışa, huzura ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, kimseyi etnik kimliğinden ötürü, inancından ötürü ötekileştirmeyeceğini belirtti.

İnsanların kimliğiyle inancıyla Allah'ın yarattığı en değerli varlık olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bu başçalan Türkiye'yi çok üzdü. İnsanları birbirleriyle düşman haline getirildi. Hiçbir zaman kamplaşmayacağız, ayrışmayacağız, 76 milyon insan kardeşçe yaşayacağız. 76 milyon kardeşime umut, barış, kardeşlik, huzur vadediyorum. CHP'ye oy versin, vermesin hiçbir ayrım yapmayacağım. Bu benim sözümdür. Bu ülkede vatandaş istediği partiye oy verebilir. Demokrasinin de gereğidir ama oyunu kullanırken vatandaşım temiz siyasetten yana oy kullansın."

- "Ayrışma yok, bölünme yok, küsme yok"

Ardahan'ın, bölgenin çok önemli bir kenti olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Huzurun ve barışın ortak kenti. İnsanların kardeşçe yaşadığı bir kent. Bu kentin sosyal dokusunu güçlendirmek gerekiyor. Turizmiyle güçlendirmek gerekiyor, sosyal yaşamıyla güçlendirmek gerekiyor, eğitimiyle güçlendirmek gerekiyor. Her açıdan destek vermek gerekiyor. Ardahan'ı ve Ardahanlı'yı seviyoruz. Sizinle gurur duyuyoruz. Size inanıyoruz ve size güveniyoruz" diye konuştu.

Ardahanlı ile gurur duyduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Buraya gelirken bir arkadaşımı da getirdim. Bakırköy Belediye Başkan adayımız Bülent Kerimoğlu, sizin hemşehriniz. Mete başkan ile Bülent başkan ele ele verecekler, göreceksiniz. Ardahan'ı yıldız yapacağız. Göreceksiniz belediye başkanlığı nasıl yapılırmış? Göreceksiniz caddeleri, sokakları nasıl olurmuş? Göreceksiniz esnaf dayanışması, kardeşliği nasıl olurmuş? Biz bunu göstermeye hazırız. Tek eksiğimiz, ayın 30'unda Mete başkanı Ardahan'da başkan seçin" ifadelerini kullandı.

İlçeler için de oy istediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ayrışma yok, bölünme yok, küsme yok. İlçelerimize de oy vereceğiz. Bölünürsek olmaz. Göle, Posof, Hanak, Çıldır herkesten oy istiyoruz. Geçmişte Doğru Yol Partisi, Anavatan Partisi, Demokrat Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi, bu partilere oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum. Temiz bir Türkiye istiyorsanız, huzurlu bir Türkiye istiyorsanız, kul hakkı yemeyen bir siyaset anlayışını istiyorsanız, her kuruşun hesabını millete vermeyi onurlu, namuslu bir görev kabul eden siyaset anlayışı istiyorsanız, yeriniz belli, adresiniz belli. Yer Cumhuriyet Halk Partisi. Halkın partisi. Siyasete atıldığım gün, mal varlığımı kendi internet siteme koydum. Her dönem Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı aylığın en az iki katını aldım. Mal varlığımı açıkladım. Mal varlığım benim alın teriyle kazandığım, mar varlığım. Hiç kimseye neden bunu sordun da demedim. Her kuruşun hesabını veririm. Çalıştım, kazandım. Mal varlığımı da açıkladım. CHP Genel Başkanı oldum, mal varlığımı Cumhuriyet Halk Partisi'nin internet sitesine koydum. Çünkü verilmeyecek tek kuruşun hesabı bile yoktur. Her kuruşun hesabını veririz."

Kılıçdaroğlu, "Ardahan'dan başçalana sesleniyorum. Sen de kendinin ve çocuklarının, o dört bakanın mal varlığını açıklayacak mısın, açıklamayacak mısın? Açıklayabilir mi? Haram para açıklanmaz arkadaşlar. Onların bir bakanı, 24 saatte iki kez doğruları söyler. Bakanı geçen gün televizyona çıkmış dedi ki AKP'li bakan, 'Çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz'. Vallahi doğru. Çünkü haram para var" dedi.

CHP Ardahan Belediye Başkanı adayı Mete Özdemir'e destek isteyen Kılıçdaroğlu, "Birlikten yana olalım, beraberlikten yana olalım. Bacılarımız burada. Başı açık olan da var, kapalı olan da var. Yıllar yılı siyaset yaptılar. Yok kurbandı, yok başı açıktı, yok başı kapalı. Buradan sadece Ardahan'daki kadınlara söylemiyorum, Türkiye'deki bütün kadınlara söylüyorum. İster başınız açık olsun, ister kapalı olsun. Hepinizin, bütün annelerin, bütün kadınların benim başımın üstünde yeri var" diye konuştu.

- Mitingden notlar

Mitinge, genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ve Emrehan Halıcı ve Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt de katıldı.

Konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla partilileri selamlayan Kılıçdaroğlu, partililere seçim otobüsünden kırmızı ve beyaz karanfil dağıttı. Daha sonra alandan ayrılan Kılıçdaroğlu, seçim otobüsünden halkı selamlayarak karayoluyla Kars'a gitti.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com